1 Kaç Kısa Yöntemle Koltuktan Leke Çıkarma

1 kaç Kısa Yöntemle Koltuktan Leke Çıkarma

 

Koltuklarda oluşabilecek onlarca farklı leke türü vardır. Bunları çıkarmak için, sadece lekenin oluştuğu anda temizlemek yeterli olmuyor. Fark edilmeyip kuruyan lekelerin yanı sıra, fark edilmese bile yanlış temizleme yöntemi nedeniyle lekenin çıkarılamadığı durumlarda olabilir. Her leke için sabit bir temizleme yöntemi yoktur. Ayrıca aynı lekenin farklı kumaşlar üzerindeki etkisi de farklıdır.

Temizleme yöntemlerini detaylı olarak öğrendikten sonra, uygun temizlik malzemeleriyle birlikte temizlenmesi yeterli olacaktır. Koltuktaki lekenin çıkarılmasının yanında, ıslak alan kuruduktan sonra yeniden lekenin kabarmasının engellenmesi de önemlidir. Koltuktaki lekeleri çıkarırken dikkat etmeniz gereken şey koltuk kumaşının malzemesidir. Yapıldığı malzemeye uygun yöntemler uygulamanız gerekir. Deri koltuklar için olan bir yöntem kadife olanlar için işe yaramayabilir. Hatta zarar görmesine de neden olur.

 

Kan Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

 

Derinlere kadar inmiş ve geniş bir alana yayılmış olan lekelerin tam anlamıyla çıkarılması için daha küçük lekelere odaklanarak alkollü bezle veya kolonyalı bezle de silmeyi deneyebilirsiniz. Lekenin yayılmadığından emin olmak için ilk önce aynı yöne doğru yaklaşık on kez bezi bastırarak silmeniz gerekir.

Karbonat ve beyaz sirke uygulayarak kan lekesini çıkarabilirsiniz. Daha sonra ise bezin kimyasal olan tarafıyla, lekenin ıslak veya kuru olması fark etmeden mutlaka dairesel hareketler ile kan lekesinin çıkartılması gerekir.

 

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

 

Koltuğun malzemesinin deri veya kadife gibi materyallere sahip olması fark etmeksizin çamaşır suyu kullanmamanız önemlidir. Özellikle ev hanımlarının ilk olarak aklına gelen ve en çok tercih ettikleri fakat yanlış olan durum çamaşır suyunun kullanılmasıdır.

İlginizi Çekebilir;  Hamileliğin İlk 3 Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş macunu kullanarak bu şekilde çıkacağını düşünen kişilerde vardır fakat bu işlem ile son derece küçük lekelerin geçmesini sağlarsınız. Nemli bir beze biraz aseton döküp boyalı kısma bastırmadan temizleyin. Daha sonra leke hala varsa bezin üzerine çok az miktarda karbonat döküp tekrar aynı şekilde bastırmadan ovalayın.

 

Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

 

Oksijen suyu, karbonat, maden suyu, limon, elma veya üzüm sirkesi kullanarak kalem lekelerini çıkarmanız mümkündür. Bu malzemeler ile evinizde kendi leke çıkarıcınızı yapabilirsiniz. Her türlü lekede işe yarayan bu malzemeler koltuğunuzdan kurşun, keçeli, pilot gibi kalemlerin boyalarını da çıkarmakta işinizi çok görür. Her türlü kumaşta ve tahta yüzeylerde kullanılabilir.

Karışımı hazırlamak için karbonatı lekenin durumuna ve yüzeyine göre hangi malzeme ile hazırlayıp macun kıvamına getireceğiniz tamamen size kalmıştır. Hepsi etkili ve kesin çözüm sunar. Genel olarak ise karışımın ölçüsü göz kararı bir lekenin boyutu için 1 çorba kaşığı karbonat ile diğer sıvı malzemelerden herhangi birinin seçilip 1 çorba kaşığı oranında karıştırılarak lekeli bölgeye uygulanması şeklindedir.

 

Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

 

Çay lekesi olan koltuklar için en kullanışlı yöntemlerin başında, bulaşık deterjanı olarak da kullanılan ürünlerden bir damlanın sünger yardımıyla lekeli bölgede gezdirilmesi yer alır. Bu yöntem ile az miktarla suyla da köpürmeye hazır hale gelen alandaki çay lekesinin yanı sıra diğer lekelerin de köpürterek çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Lekenin olduğu alanın ıslatılması ve köpürtülmesiyle birlikte, ıslak bir bezin yardımıyla, pansuman yapar şekilde bölgeye tutulması ve bastırılmalısınız. Birkaç saniye basıp çektikten sonra dairesel hareketler ile bölgedeki lekeyi çitileyerek, iplikler arasındaki çay lekesinden tam anlamıyla kurtulabilirsiniz.

 

Koltuktaki Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

 

İlginizi Çekebilir;  Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Koltuğunuzda eğer vişne lekesi oluştu ise telaş etmenize gerek yok çözümü var. İlk olarak dökülen vişnenin kabasını almak için lekenin olduğu yere bir bez veya havlu bastırın. Ya da Karbonat, tuz dökülerek veya ıslak kuru süpürge yardımıyla çekilerek yayılmasını önleyin. Daha sonra lekenin olduğu yere limon suyu veya kolonya döküp yine havlu kâğıt veya süpürge ile çekin. Bu işlem leke tamamen gidene kadar devam edin.

 

Koltuktan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Öncelikle buz küpleri ile soğutup kuruyan çikolatayı kazıyıp çıkarabilirsiniz. Daha sonra kalan lekeyi ılık su ve deterjan ile baskı yapmadan silmeniz gerekir. Silme işlemini dairesel hareketler yaparak uygulamalısınız. Eğer çikolata lekesini çıkarmayı başaramadıysanız kimyasal yöntemler uygulayabilirsiniz. Bunun için Ilık su ve %5 amonyak karışımını lekeyi çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Yoruma kapalı.