Aloe Vera Faydası Nedir Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Faydası Nedir, Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Aloe vera faydaları bakımından çok eski zamanlardan beri tercih edilen ve özellikle cilt bakımı için tercih edilen bir bitki olma özelliği gösteren bitkidir. Cilde olan faydaları yüzünden kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Şifalı bitkiler arasında öne çıkan aloe vera tanımı itibariyle köken itibariyle Afrika’da yetişmiş ve faydaları yüzünden günümüzde tüm dünyada bulunabilen bir bitkidir. Özellikle cilt bakımı ve ilaç yapımında özü kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliğinden ötürü cilt bakımının yanında temizlik sektöründe de yaygın olarak tercih edilmektedir. Bitkinin yaprakları içerisinde bulunan öz sıvısı fayda göstererek başta cilt olmak üzere pek çok alanda yarar göstermektedir. Cildin daha parlak ve temiz bir görünüm kazanmasına neden olduğu gibi aynı zamanda yaşlılığa bağlı olarak görülen kırışıklıkların da giderilmesini sağlamaktadır.

Aloe Vera Faydaları Nedir?

Aloe vera faydaları bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Eski zamanlarda sağladığı yararlar yüzünden ölümsüzlük bitkisi olarak da adlandırılmıştır. Genel olarak tropikal iklimlerde yetişmesine karşılık yararlarından ötürü son zamanlarda ev ortamında da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yapraklarından elde edilen ve jel kıvamında olan sıvı başta cilt sağlığı olmak üzere pek çok yarara sahiptir.

Bu yararlar arasında antioksidan olması öne çıkmaktadır. Vücuttaki toksinlerin, lekelerin, siyah noktaların atılması için yararlı olan bu yapısı, bu sayede vücudun çok daha hoş bir görünüm kazanmasına ve aynı zamanda da yaşlılığa bağlı olarak görülen kırışıklıkların giderilmesine etki etmektedir. Ayrıca çeşitli yaraların ya da yara izlerinin de giderilmesi için etkili olmaktadır. Aloe vera detoks olarak tüketildiğinde ise sindirim sisteminin dengelenmesine ve hazımsızlık gibi sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Yapısı itibariyle yüksek tansiyonun düşmesini sağlar ve içeriğindeki yüksek su miktarı sayesinde de ayrıca böbreklerde oluşan sorunların da giderilmesine etki eder.

İlginizi Çekebilir;  Hangi Yüz Kremi Tercih Edilmeli ?

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera kullanımı için farklı yöntemler bulunmaktadır. Yapraklarının içindeki jel cilde doğrudan uygulanarak yanık, sivilce ve çeşitli kırışıkların giderilmesine etkili olmaktadır. Bunun için jeli seyrelterek kullanmak gerekmektedir. Jel ayrıca saç bakımında da kullanılabilmektedir. Ayrıca yaprakları detoks haline getirilerek çıkan suyu da içmek büyük bir yarar sağlamaktadır.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Aloe Vera ile cilt bakımı yapmak için hazır jellerden almak zorunda değilsiniz. Çünkü bu bitkiyi evinizde de yetiştirerek cilt bakımında kullanabilirsiniz. Aloe Veranın yapraklarının içinden çıkaracağınız jeli cildinize sürmeniz yeterli olacaktır.
Aloe Vera yetiştirmek için öncelikle satın aldığınız bitkiyi güneşli bir yerde tutmalısınız. Güneşi seven bir bitki olduğundan kısa sürede gelişim gösterecektir. Günlük 6 – 8 saat arasında güneş ışığı alması yeterli olacaktır. Soğuk havalarda ise zaten güneş ışığı görmesi pek mümkün olmadığından bitkinizi açık havada bırakmamalısınız.
Sanılanın aksine bu bitki çok fazla sulamaya ihtiyaç duymaz. Bu yüzden sulama yaparken dikkatli davranmalısınız. Yüzey toprağının 5 – 6 cm kadar kısmının kurumuş olmasını kontrol ederek sulama yapabilirsiniz. Bitkiyi eğer fazla sularsanız çürümesine, yapraklarını dökmesine ve mantar gibi sorunların görülmesine yol açabilir. Bunun için birkaç gün aralıklar ile sulama yapmalısınız.
Son olarak dallarının çok olması için gübreleme de yapabilirsiniz. Nisan ayından eylül ayına kadar Aloe Vera gelişim gösterir. Diğer aylarda ise büyümesi ve yeni dal vermesi durur. Bu yüzden nisan ve eylül aylarında iki kez sıvı ya da katı gübre vermeniz bitkinin gelişim göstermesi açısından yeterli olacaktır. Büyümüş yapraklarını kırarak içindeki jeli cildinize uygulayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.