Dermoid Kist Nedir ? Belirtileri Nelerdir

Dermoid Kist Nedir?

Dermoid kist, birçok kadında hayatının bir döneminde dermoid kist nedir sorusuyla bazen merak uyandırmış bazen de kaygılandırmıştır. Burada bütün hatlarıyla dermoid kiste yer verecek ve merakınızı gidereceğiz.
Diğer adı tümör olan kistler duyuldukları anda hepimizde önce bir korku uyandırırlar. İçlerinde hava veya sıvı olan bu yapılar iyi kist ve kötü kist olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dermoid kist ise bir tür yumurtalık kistidir. Yumurtalıklar kadınlar için üreme anlamına geldiğinden ayrı bir öneme sahiptir. Ancak bu yumurtalıklarda oluşan iyi huylu bir kist türüdür. Yapısı yağlı olan ve içinde hava, su ile birlikte tırnak, saç gibi kalıntılar hatta kan veya da kemik bulundurabilen bu keseciklerin tüm özelliklerine bu başlık altında değineceğiz.
Dermoid kistlerin çok az bir yüzdesi risk faktörü taşır. Yani genel olarak bir oran verecek olursak %5 kötü huylu olabilirken %95 ise iyi huyludur. Bu kistler daha çok 10’lu yaşlardayken gelişmeye başlar ve 30’lu yaşlara kadar da gelişme potansiyeli devam eder. Ancak kırklı yaşlardan sonra geliştiklerine de rastlanmıştır. Bu dönem daha çok menopoz sonrasına rastladığından kötü olan %5 huylu kistler bu dönemde görülmektedir. Yani menopoz sonrası düzenli olarak yapılacak doktor kontrolleri, kanserli bir dermoid kistine karşı önlem almak açısından çok önemli.

Dermoid Kist Belirtileri

Peki küçük de olsa kanserli bir yapıya dönüşme riski olan dermoid kist belirtileri nelerdir gelin birlikte bakalım.
Aslında bu kist türü genel olarak hiçbir belirti göstermez. Siz bundan herhangi bir rutin kontrolünüzde haberdar olursunuz ya da başka bir amaçla bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olduğunuzda doktorunuzun fark etmesiyle öğrenirsiniz. Ancak dermoid kistin büyüyerek sorunlu ve zararlı bir hale gelme ihtimali olduğundan düzenli olarak doktor kontrolü önerilir. Bu nedenle düzenli bir jinekolog programı yapmanız gerekir. Bu dermoid kist kadar oluşabilecek diğer rahatsızlıklar içinde kadınlar için şart bir durumdur. Çünkü rahim ağzı enfeksiyonları dermoid kist dışında da büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedende 18 yaşından itibaren düzenli kadın doğum uzmanı kontrolleri önerilirken özellikle 30 yaşından sonra kadınlar için düzenli jinekolog kontroller şarttır. Böylece 6 ayda bir en geç yılda bir yapacağınız bu kontrollerle olası hastalıkların önüne geçebilirsiniz.
Ancak dermoid kistiniz büyükse karında şişlik görülür. Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın ne kadar diyet yaparsanız yapın vücudunuzun diğer bölgelerinde işe yarıyor karın bölgesinde işe yaramıyorsa bu yumurtalıkta bir dermoid kist belirtisi olabilir. Ancak bunu her zaman bir belirti olarak algılamayınız. Çünkü karın bölgesi en zor kilo verilen bölgedir.
Büyük bir dermoid kist belirtisi de adet döngüsü dışında oluşan kanamalar, regl döneminde gereğinden fazla ve uzun süren kanamalar, idrar sırasında ağrı veya karın kısmınızda sebepsiz oluşan ağrılardır. Ayrıca bulantı ve kusma da dermoid kist belirtilerine eşlik edebilir.

İlginizi Çekebilir;  Endometriozis (Çikolata Kisti) Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Bilgi

Dermoid Kist Ameliyatı

Rutin bir kontrol veya ağrı sonucu gittiğiniz bir jinekolog muayenesi dermoid kist tespiti ile karşı karşıya bırakabilir sizi. Eğer dermoid kist 60 cm üzerindeyse bu cerrahi bir müdahaleyi zorunlu kılar. Çünkü kistin boyutu arttığında bu durum yırtılmalara sebep olur. Bu zararsız olarak nitelendirilen kistler, boyutunun artmasıyla yırtılma yoluyla tansiyonu bile tetikleyebilmektedir. Bu yüzden uygulanacak olan cerrahi müdahale laparoskopik yöntemdir. Bu uygulamanın diğer adı kapalı ameliyattır. Bu yöntemde hastaya anestezi uygulanır ve herhangi bir acı hissetmez. Süreç bir monitörden uzman bir hekimce izlenir. Bu müdahale sonrası hasta birkaç gün içinde hayatına devam edebilir. Ancak kist çok büyükse müdahale sırasında patlama riski de bulunmaktadır. Bu patlama karın kısmında iltihaba sebep olabilir. Normal şartlarda dermoid kist ameliyatında yumurtalık alınması gerekmez ancak çok büyükse yumurtalığın alınması gerekebilir. Ayrıca dermoid kist, müdahale edilmezse adet düzensizliğine sebep olur. Dermoid kistin tekrarlama ihtimali de vardır. Bu yüzden ameliyat sonrası da düzenli jinekolog muayeneleri şarttır.

Dermoid Kist Neden Olur?

Bilindiği gibi yumurtalık kisti kadınlarda en sık rastlanan kist türüdür. Bunların çoğu zararsız olmakla birlikte zararlı olanları da vardır veya bazıları adet düzensizliği adet sırasında görülen fazla kanamalar veya uzun süreli kanamalar, kasık bölgesi ağrıları, şişlik, karın ağrısı gibi daha hafif sorunlara neden olur. Bu tür durumlarda başvurduğunuz jinekolog öncelikle elle kontrol ederek bir ön muayene yapacaktır. Sonrasında ultrason kullanarak kistimiz olup olmadığını tespit edecek ve buna uygun bir tedavi yöntemi sunacaktır. Genellikle hamilelik sırasında oluşan kistler daha sonra kendiliğinden geçmektedir ve bir cerrahi müdahale gerektirmemektedir. Ancak tümörlü bir kist veya çikolata kisti tedavi gerektirebilmektedir. Bu durumlarda kistin risk derecesine göre rahmin alınması bile söz konusu olabilmektedir. Başlangıçta zararsız olabilecek bir kist geç kalındığında zararlı bir kiste dönme ihtimalini bulundurur. Bu yüzden jinekologlar kadınların 18 yaşından sonra yılda bir defa bir kadın doğum uzmanına veya jinekoloğa görünmelerini tavsiye etmekte birlikte bu tavsiye 30 yaşından büyük kadınlar için artık zorunlu bir hal alır. Bu yaştan sonra kontrollerin süresi de kısaltılmaktadır. Yani bu süre en az yılda 2 defa, her 6 ayda bir olmalıdır.
Cerrahi müdahale kistin taşıdığı risk faktörü veya boyutuna göre ilaç tedavisi olabileceği gibi kapalı ameliyat da olabilir. Hatta kist çok büyük veya tümörlü ise açık ameliyat gerektirecektir. Bu çok büyük kistler genelde ameliyat sırasında patlama riski taşımaktadır. Kötü huylu bir kistin yumurtanın alınmasına kadar gidebileceğini düşünürsek tekrar düzenli kontrollerinizi aksatmamanızı öneririz.
Diğer yumurtalık kisti gibi bu kist de tesadüfen fark edilir. Genelde kadında sıkça görülen dermoid kiste neden olan faktörlerin başında üreme organı hücreleri gelir. Bu hücreler normalde de bulunurken kiste sebep olmasının nedeni bir anda artışa geçmeleridir. Bu çoğalmanın sebebi ise henüz bilinmemektedir. Bu yönüyle bu hücrelere müdahale ederek önüne geçme yönteminde tespit edilememektedir. Bu sebeple burada da asıl önemli olan konu düzenli ve kısa aralıklarla yapılan jinekolog kontrolleridir. Bu kontroller sizi hem adet düzensizliği gibi huzursuzluklardan hem keyfinizi kaçıracak fazla kilo veya şişkinliklerden hem de kistlerin büyüyerek daha büyük problemlere yol açmasından kurtaracaktır. En büyük faydası ise zararlı tümörlü bir kist sonucu rahminizin alınma ihtimalinden ve kemoterapi gibi ağır bir tedavi sürecinden sizi koruyacak olmasıdır.

İlginizi Çekebilir;  Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Dermoid Kist Kaç Santimde Tehlikelidir?

Peki oluşum süreçlerini, oluşma sebeplerini, cerrahi müdahalelerinden alınabilecek önlemlere kadar bilgilendirdiğimiz bu dermoid kistler kaç santimden sonra tehlike oluşturmaktadır? Dermoid kistlerin büyük çoğunluğu 10 santim civarında olurken 10 santimden sonrası tehlikeli olabilirken 5-6 santim de tehlikeli olabilmektedir duruma göre. Ancak 39-40 santimden sonrası kesinlikle tehlike arz etmektedir Çünkü bu durumda yırtılmalar artacaktır. Normalde dermoid kistlerin yırtılma riski yüksek değildir. Bu durum çok büyüdüklerinde görülmektedir. Ancak dermoid kistler yavaş büyümektedir. Bir dermoid kistin patlama belirtileri nelerdir derseniz bunlar genelde karın ağrısı, bulantı, kusma olabilmektedir. Ancak cerrahi bir müdahale ile kolaylıkla rahim için temizlenmekte ve tehlike ortadan kaldırılmaktadır.

Yoruma kapalı.