Endometriozis (Çikolata Kisti) Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Bilgi

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

Endometriozis olarak da bilinen çikolata kisti pek çok kadında görünen bir hastalıktır. Yumurtalıklar kadınlar için yumurta üretimi harici andorjen, progesteron, estrojen vb. birçok hormonu salgılayarak önemli bir rol oynamaktadır. endometrium olarak adlandırılan rahim içi zarının rahim dışında yumurtalıklarda ya da vücudun diğer bölgelerinde oluşmasına endometriozis (çikolata kisti) adı veriliyor. Çikolata kisti, yumurtalık içerisinde koyu renkli kan birikmesi sebebi ile Endometrioma yol açmaktadır. Bu kistlerin içinde biriken sıvı adet kanına benzediği için çikolata kisti denmiştir. Özellikle adet döneminde ortaya çıkan kistlerin aksine çikolata kisti gerileyerek kaybolmaz.

Endometriozis hastası kadınların %60 ile 70’inde ağrı meydana gelmektedir. Özellikle bazı kadınlarda hiçbir semptom görülmez. Sadece ameliyat veya ultrasonografide semptomlar görülür. Sebebi tam olarak bilinmese de çikolata kisti hastalığı kadınların yaşam kalitesini bozarak pek çok soruna yol açıyor.

Çikolata kisti rahim dışında bulunan bir hastalıktır. Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Özellikle alt karın ağrısı, cinsel birliktelik sırasında ağrı, hamile kalmada zorluk yaşamak ve şiddetli kasık ağrıları hastalığın en önemli semptomlarıdır. Pelvik ağrısı sebebi ile ameliyat olan kadınların %12 ile %32’sinde kısırlık sonucu ameliyat olan kadınların %50’ye kadar endometriozis görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca genç kızların pek çoğunda çikolata kisti nedenleri ile pelvik ağrıları ve şiddetli adet ağrıları görülebilir.

 

Çikolata Kisti Belirtileri

Hastalığın tanısı ve tedavisi için belirtileri dikkate alınmalıdır. Her 10 kadından 1’inde Endometriozis hastalığı görünmektedir. Çikolata kistinin en çok göründüğü bölgeler karın zarı, yumurtalıklar, rahim ön, rahim arka, rahim yan, ve bağırsaklar yer alıyor. En yaygın belirtisi ise ilişki esnasında oluşan ağrıdır. Cinsel birliktelik esnasında ya da sonrasında oluşan ağrı bu hastalığın belirtisi olabilir. Aynı zamanda alt karın ve bel ağrısı da hastalığın en önemli belirtileridir.

İlginizi Çekebilir;  Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Çikolata kistinin henüz neden dolay kaynaklandığı bilinmemektedir. Dolayısı ile neden ve nasıl meydana geldiği bilinmiyor. Ancak bu konuyu açıklayan birkaç teori bulunuyor. Bunların başında da kadınların bağışıklık sisteminde oluşan farklılıklardan dolayı görülen bir hastalık olduğu söylenebilir. Endometriozis belirtileri ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda yer alıyor.

 • Büyük abdest veya idrara çıkma sırasında ağrı
 • Aşırı kanama
 • Ağrılı adet dönemleri geçirmek
 • Kısırlık
 • Adet döneminde ishal, yorgunluk, bulantı, şişkinlik ve kabızlık
 • İdrarda kan görmek

 

Derin Endometriozis Belirtileri

Derin endometriozis, rahim iç duvarında bulunan salgı bezlerinin rahim dışına yerleşmesidir. Özellikle sık görülen yerleşim yerleri arasında rahim üzeri, rahim arkası, yumurtalıklar, kalın barsak, idrar torbası ve tüpler bulunuyor. Derin endometriozis hastalığı hayatı kabusa çevirir. Özellikle ağrılı adet süreci en sık görülen belirtilerdendir. Kişide depresyon, bıkkınlık, halsizlik ve yorgunluk oluşur. Aynı zamanda cinsel birliktelikte acı duyduğu için keyif almaz. Bu hastalık kadınların tüm hayat enerjisini düşürür. Peki, derin endometriozis belirtileri nelerdir?

 • İlişki esnasında ağrı 
 • Ağrılı adet görmek
 • Gebelik elde edememe
 • Geçmeyen kasık ağrısı
 • Dışkılama esnasında ağrı
 • Adet dönemleri arasında kanama
 • Aşırı adet kanaması
 • Devamlı yorgunluk hali
 • Kabızlık

Derin endometriozis hastalığında şiddetli ağrı oluşmaz ise fark edilmeyebilir. Hormonal tedavi bu süreçte ağrıyı hafifletmek için uygulanabilir. Fakat tedavi bırakıldığında ağrı tekrar oluşabilir. Makat ve vajina arasında endometriosisde tedavi uygulanır. Bu alanda uzman cerrahlar derin endometriozis hastaları ile ilgilenmektedir.

Derin endometriozis hastalığı bebek sahibi olma şansını düşürmektedir. Bu yüzden kişinin vakit kaybetmeden tedaviye başlaması gerekir. Rahim içerisinde endometrium ismi verilen dokunun alt karın bölgesinde bulunan duvara yapışması sonucu ile ‘’Derin İnfiltarif Endometriozis’’ olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda bu hastalık genel cerrahi, gastroenteroloji ve üroloji gibi alanları ilgilendiren bir hastalıktır.

İlginizi Çekebilir;  Karanfil Yağı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Temel Bilgi

Üreme çağında olan kadınların bazılarında görünen bir hastalıktır. Bazen şiddetli bir ağrı ile kendini belli ederken bazen ise hiçbir belirti göstermeden sessizce ilerliyor. Eğer tedaviye geç kalınır ise hem sosyal hem de çalışma hayatını olumsuz etkiler. Özellikle beslenme şekline kadar etki ederek kişinin yemek bile yiyemeyeceği hale gelmesini sağlar. Bazı hastalar gebe kalamama konusu ile ilgili doktora başvuruyor ve hastalığını be şekilde öğrenebiliyor.

 

Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata kisti, rahim içerisinde bulunan dokunun rahim dışına başka bir doku üzerine yerleşmesi ile oluşmaktadır. Rahim dokusu sayesinde yumurtanın döllenmesini ve büyümesini sağlar. Çikolata kisti ameliyatı oldukça önemlidir. Özellikle yumurtalık rezervine zarar vermemek, kist duvarının tamamen çıkarılması, yapışkanlıkların açılması ve derin yerleşim endometriozis nodüllerinin çıkartılması gerekmektedir. Bu ameliyatta dikkat edilmesi tek şey rahim duvarının hasar görmemesidir. Yumurtalık dokusu zarar gördüğü zaman kişi erken yaşta menopoz ya da kısırlık gibi sorunlar ile karşılaşır. Bu yüzden çikolata kisti ameliyatlarında cerrah tercihine önem verilmelidir.

Çikolata kisti ameliyatı kapalı olarak büyük kesiler olmadan yapılır. Karın bölgesi açılmadığı için bağırsak tıkanıklığı yaşanmaz. Hasta ortalama 2 saatte ayağa kalkar ve hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Bu alanda tecrübeli olan cerrahlar tarafından bir ameliyattır. Fakat bilinmesi gereken bir husus var. Bu da çikolata kistinin tekrarlayıcı nitelikte olmasıdır. Açık ameliyat ile ulaşılamayacak bölgeler de laparoskopi ekipmanı ile ulaşılması sağlanır. Dolayısı ile çikolata kisti açık ameliyat en doğru seçenektir.

Çikolata Kisti

 

Çikolata Kisti Adetle Atılır Mı?

Kadınların çoğu ‘’Çikolata kisti adetle atılır mı?’’ sorusunu merak ediyor. Öncelikle çikolata kistinin adet kanı ile atılmayacağını bilmeniz gerekiyor. Kadınlar her ay adet kanı olarak dışarıya endometrium tabakası atarlar. Bu tabaka yumurtalıklara doğru sızarsa eğer çikolata kistinin oluşumuna sebep olur. Çikolata kistinin nedenleri adetle atılmayı kolaylaştırmaz. Bu hastalığın nedeni bilinmese de konu ile ilgili bazı teoriler bulunuyor. Bunlar;

 • Ters yöne menstürasyon olması
 • Genetik faktörler
 • Vücutta fazla prostaglandin ve östrojen olması
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
İlginizi Çekebilir;  Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Çikolata kisti, rahim içerisinde gelişmesi gereken tabakanın rahim dışında gelişmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Eğer bu tabaka rahim içerisinde gelişmiş olsaydı kalınlaşır, büyür ve adet kanı ile vücuttan atılırdı. Ancak çikolata kisti doku gereği adet kadı ile vücutta atılamaz ve ağrıya sebep olur. Çikolata kistleri adetle atılabilir mi? sorusuna kısaca ‘’Hayır’’ diyebiliriz. Peki, çikolata kistinin tedavi nasıl olur?

Çikolata kistinin adetle atılması söz konusu olamaz. Hastanın şikayetleri ve teşhisi doğrultusunda ameliyat veya ilaç yöntemi denenebilir. Çikolata kisti tedavisi için ilk önce ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilaç tedavisinden olumlu bir sonuç alınmaz ise ameliyat değerlendirilir. Özellikle hamile olmayı düşünmeyen kadınlar için ağrı kesici ve hormon tedavisi uygulanır. Bu süreçte hamile olmak isteyen kadınlar için hormon tedavisi uygulanamaz.

Çikolata kisti ameliyatı, kapalı ameliyat ve açık ameliyat olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Ancak ameliyatın başarılı olması için kapalı ameliyat önerilmektedir. Yapılan çalışmalara göre çikolata kisti ameliyatı olan kadınlar da şikayetlerin ortadan kalktığı görülmüştür. 2022 çikolata kisti ameliyat fiyatları da en çok araştırılan konulardan biridir.

Yoruma kapalı.