Erkekler Neden Aldatır?

Erkek Neden Aldatır?

Erkekler neden aldatır sorusu bu durumu anlamak isteyenler tarafından merak edilen bir konu oluyor. Özellikle aldatma istatistiklerine bakıldığında son dönemlerde aldatma oranlarının yükseldiği görülüyor. Aldatma erkek veya kadın tarafından yapılabilir. Ancak yapılan araştırmalar aldatma dinamiklerinde cinsiyete göre farklılık olduğunu gösteriyor.

Aldatma Neden Söz Konusu?

Erkekler neden aldatır sorusuna yanıt vermek için tek bir etmenden bahsedilemez. Aldatmanın tanımına bakıldığında çiftler arasına bir başkasının dahil edilmesi, duygusal ya da cinsel paylaşımda bulunulmasıdır. Her sağlıklı ilişki karşı taraftan sadakat bekler. Çünkü ilişkiyi oluşturan temel sac ayakları sadakat, güven ve vefadır. Üçüncü bir kişi ile yaşanan duygusal veya cinsel paylaşımlar ise bu ayakları sarstığı için ilişkiyi temelinden zedeler.
Genel olarak çoğu çift bir başkasıyla duygusal ya da cinsel olarak yapılan paylaşımları aldatılma olarak görür ve bu durumdan psikolojik olarak büyük rahatsızlık duyar. Çünkü artık ilişkiyi özel kılan paylaşımlar o ilişkiye özgü olmaktan çıkmış ve başkalarıyla da yaşanabilir hale gelmiştir. Aldatma durumundaki en temel sorun karşı taraf için “merkez” olmaktan çıkıp artık “değersiz” bir konuma gelinmesidir. Bu durum ise bir ilişkiyi sürdürebilmeyi imkansız hale getirir.
Aldatma için farklı etmenler olmakla birlikte erkeklerin aldatma sebepleri için şimdiye kadar yapılan araştırmalar belirli başlıklar saptamıştır.

Uzun Süreli İlişkinin Kendisini Yenileyememesi

Her ilişki başlangıçta heyecan doludur. Çünkü karşı tarafı keşfetmek, onunla daha önce yaşanmamış şeyleri paylaşmak merak duygusuyla birlikte sevgiyi de getirir. Ancak bir süre sonra tarafların birbirlerinden merak duyacakları, keşfedecekleri ve mutluluk duyacakları paylaşımlarında azalma söz konusu olmuşsa bu türden duyguları yeniden yaşamak için başka insan arayışı söz konusu olur. Erkeklerde özellikle bu durum baskın bir şekilde görülebilir. Yeniden heyecan duymak, duygusal ya da cinsel açıdan tatmin edilme isteği başka kadınlara yönelmelerine yol açar. Özellikle internet üzerinden yeni kişiler ile tanışma ve flört etme isteğinin altında bu durum yatar.

İlginizi Çekebilir;  Meme kanseri belirtileri ve erken teşhis yolları

Çocukluk Travmaları

Aldatma söz konusu olduğunda psikolojik etmenler hayli fazladır. Eğer erkek, çocukluğunda kadınlara yönelik olarak zor durumlar yaşamışsa, örneğin annesinin babasını aldatması, annesinin terk etmesi, sevdiği bir kızın kendisine kötü davranması gibi bu durum yetişkin olduğunda bir tür tüm kadınlardan intikam almaya dönüşebilir. Bu durum ise kadınlarla birlikte olmak ve sonrasında onları duygusal açıdan kötü hissettirmeye varabilir. Erkeklerin aldatma sebepleri arasında yaygın görülen bu durum daha çok evli olmayan, sevgili olarak yaşayan çiftler arasında görülür.

Kadınları Tasnif Etmesi

Erkeklerin aldatma gerekçeleri arasında yanlış fakat yaygın bir şekilde sınıflandırma yapmak yer alır. Çoğu erkek evlilik için gereken kadını annesinden veya çevresinden öğrendiği kalıplar ile şekillendirir. Bu bakımdan da “evlenme” ve “eğlence” için kadınları tasnif eder. Örneğin “ağırbaşlı” bulmadığı bir kadını evlilik için doğru aday olarak görmeyebilir. Veya ilişki esnasında “eğlenilecek” kadınlar ile sadece gecelik ilişkiler yaşayarak asıl eşinin yanına her sefer döner. Bu durum insanlara bakış açısıyla ilgili olup mutlaka insan ilişkileri üzerine psikolojik destek alarak çözülmesi gerekir.

Sevginin Bitmesi

Çoğu ilişki bir süre sonra alışkanlığa dönüşür. Bu alışkanlık yüzünden sevgi bitmesine rağmen taraflar çocuk, maddiyat, iş vb. gerekçeler ile birbirlerinden ayrılamazlar. Ancak sevgi beraberinde tüm bağları götürdüğü için gerek erkekler gerekse de kadınlar başkaları ile birlikte olmaktan sakınca duymazlar. Eğer ilişkileri üzerine yeteri kadar özen gösterilmezse bu durumda, ilerleyen süreçte ayrılık ya da boşanma olması da kaçınılmaz hale gelecektir.

Yoruma kapalı.