Erkekler ve Kadınlar Aynı mı Düşünür?

Erkekler ve Kadınlar Aynı mı Düşünür?

Erkek ve kadınların düşünmesi, bilimsel olarak da defalarca araştırılmış olan bir konudur. Bilimsel araştırmaların da ışığında, erkeklerin ve kadınların beyinlerinin çalışma fonksiyonlarının farklı olduğu kanısına varılmıştır. İlişkiler söz konusu olduğunda pek çok kadın erkeklerin kendilerini kesinlikle anlamadığı düşüncesinde olabilir. Bunun yanı sıra erkekler de kadınların bazı düşüncelerine anlam veremiyor durumda sık sık olabilir.

Erkekler ve Kadınlar Neden Farklı Düşünür?

Araştırmalara göre kadınlar ve erkekler aynı görevler söz konusu olduğunda dahi beyinlerinin farklı bölümlerini kullanmayı tercih eder. Buna ek olarak kadınların beyni aynı anda çok sayıda görevi sorunsuz yerine getirebilecek bir hacme sahipken erkeklerin beyni yaşa bağlı olarak çok daha hızlı bir şekilde küçülür. Bilim adamlarının tespitlerine göre, beyinde bulunan beyaz ve gri maddelerin de düşünme ve eyleme geçme aşamalarında kadınlar ve erkeklerde bir hayli fark yarattığı doğru. Erkek beyninde çok daha fazla oranda beyaz madde bulunurken, kadın beyninde gri madde oranı daha fazla oranda bulunur.
Bu neticede, erkek beyninin pek çok bilgiyi daha hızlı emdiği saptanmıştır. Kadınlar ise bir durum ve bir olay söz konusu olduğunda neredeyse tüm ayrıntıları eksiksiz bir şekilde hatırlayabilme eğilimine sahiptir. Buna spesifik bir örnek vermek gerekirse, bilmediği bir yerde olduğunu fark eden bir erkek tamamı ile gidiş yönünü göz önünde bulundurup mesafeyi hatırlamaya çalışırken, kadınların beyni daha henüz yoldayken belirli referans noktalarını kaydetmiştir bile. Erkek ve kadınlar, görüldüğü üzere tamamı ile beyinlerini kullanma işlevleri ve diğer noktalar dolayısı ile farklı düşünmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Bir Erkeğin Seni Sevdiğini Nasıl Anlarsın?

Erkeklerin ve Kadınların Düşünmesi

Erkeklerin düşünmesi ve kadınların düşünmesi söz konusu olduğunda, özellikle de ikili ilişkilerde pek çok problem ile de karşılaşılabilmektedir. Örneğin ilişkinin ilk zamanlarında birlikte yapılan bir etkinliği kadınlar tüm detayları ile eksiksiz hatırlayabiliyorken, erkekler bazı noktaları hatırlamakta güçlük çekebilmektedir. Bu durum kadınlarda her ne kadar “sen yeteri kadar değer vermiyorsun, hatırlamıyorsun bile” şeklinde bir isyana dönüşmekte olsa da aslında bu tamamı ile erkeklerin beynindeki beyaz madde miktarı ile ilgilidir.
Tabii ki herkes bir ilişki içerisinde olduğu insanın önemli anları hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan hatırlamasını ister. Ancak ne var ki insan beyni sürekli çalışmakta olan bir mekanizmadır ve bazı anlarda bilgilerin net hatırlanamaması gibi durumlar son derece normaldir. Erkeklerin ve kadınların düşünmesi söz konusu olduğunda bir genelleme yapmak gerekli olursa, erkeklerin daha mantıkçı bir yaklaşım sergilediği, kadınların ise özellikle karşı cins ilişkilerinde duygularını ön planda tuttuğu gözlemlenmektedir. Fizyolojik ve psikolojik olarak kadınlar olayları daha farklı açılardan ele alabilmeyi neredeyse her daim başarırken erkekler biraz daha kolay olan yolu tercih etmekte ve düz bir düşünce yapısı geliştirmektedir.

Kadın Erkek İlişkilerinde Öncelik Farklılığı

Erkek kadın ilişkisi, sihirli ve güçlü duygular ile bir arada olmak anlamına gelir. Erkekler bir ilişkide her daim kadının tıpkı kendisi gibi düşünmesini arzular. Kadınlar için de bu böyledir ve kadınlar da erkeklerin kendisi gibi düşünebilmesini ister. Ancak kadınların ilişkilerdeki önceliği daha fazla paylaşım ve daha fazla yakınlık iken erkeklerin önceliği güçlü ve yeterli hissedebilmek olmaktadır. Kadınların doyumu paylaşarak, değer görerek ve önemsenerek yaşarken erkekler doyumu başarı elde ederek ve sonuçlar alarak yaşamaktadır. Kadınlar dinlenilmek, anlaşılmak isterken erkekler çoğunlukla çeşitli noktalarda takdir görmek, bir şeyler başarmış olduğunu duymak ister. Tüm bunlar da ilişkilerde önceliklerin farklı olduğunu gösterir.

İlginizi Çekebilir;  İlişkide En Çok Seven Hangi Taraf Olur?

Yoruma kapalı.