Hamileliğin İlk 3 Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamileliğin İlk 3 Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelikte hem anne hem de bebek sağlığı için hamileliğin ilk 3 ayında nelere dikkat edilmeli? Sorusunun yanıtı en iyi şekilde bilinmelidir. Her zaman uygulanması gereken pratikler hamileliğin sağlıklı şekilde geçirilmesi için oldukça önemlidir. Bebeğinin sağlıklı olmasını isteyen her anne belirli adımları gerçekleştirmeli ve buna göre hareket etmelidir. Dengeli şekilde geçirilen bir hamilelik dönemi doğum sırasında da sizlere oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bebeğe hazırlanıp bir yandan da sağlıklı kalmak için ilk 3 ay kritik olmakla beraber bu aşamalara dikkat edilmelidir.

  • Bol Bol Uyumak 

Değişen hormon seviyeleri hamilelik boyunca uyku konusunda biraz zorlayıcı olabilmektedir. Bu yüzden ilk 3 ay gibi daha hamileliğin ilk aşamalarında uykuya ihtiyaç olmaktadır. Uyku saatlerinin ayarlanması ve buna bağlı kalınması hamilelik için son derece önemlidir. Her gün için 7 – 9 saat uyumayı hedeflemekte fayda vardır.

  • Spor Yapmak 

Hamileyken spor yapılır mı? sorusunun yanıtı olarak anne adayları düzenli egzersiz sayesinde bu soruyu yanıtlayabilir. Hamile kadınlar hareket etmekten kaçınsalar da egzersiz anne ve bebeğine çok iyi gelmektedir. Hatta hamilelik sırasında ortaya çıkan birçok sorunun da önüne geçmek için iyi bir yoldur.

  • Dengeli Beslenmek

Her gün düzenli olarak protein, kepekli tahıllar, meyve ve sebze, kalsiyumlu gıdalar planlı ve düzenli şekilde beslenmenin en önemli gıdalarıdır. Doğum öncesine alınan vitaminler de bu aşamada çok önemli olmakla beraber düzenli olarak alınmasında fayda vardır.

  • Stresten Kaçınmak

Hamileyken yaşanabilecek olası her duygudan etkilenilebilecek dönemler ve günler vardır. Özellikle de ilk zamanlarda stres kesinlikle hamilelerden uzak durmalıdır. Hamilelikte stres bebeği nasıl etkiler? Sorusunun yanıtı olarak olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Anne adayı ağrılar ve uyku sorunları çekebileceği için bu bebeğe de etki edebilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca kaostan uzak huzurlu bir hamilelik geçirilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Anne Olmak: İlk Defa Anne Olacaklara Tavsiyeler

Bebeğin ve annenin sağlığı için iyi olmayan stres durumuna karşılık olarak nefes egzersizleri yapılabilir ve kişi kendini sakinleştirebilir. Tüm hamileliğin ilk 3 ayında nelere dikkat edilmeli? Konusunda kişilere yardımcı olmaktadır.

Yoruma kapalı.