Hızlı Kilo Verme Yolları ve Yöntemleri Nelerdir

Hızlı Kilo Verme Yolları ve Yöntemleri Nelerdir

Yakılan kaloriden daha az kalori almak kilo vermenizi sağlar. Kilo vermek matematiksel olarak oldukça basittir. Burada dikkat edilmesi gereken eğer çok düşük kalori ile beslenirseniz, vücut direnciniz düşer, hastalık, bitkinlik, kas kaybı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum da uzun vadede metabolizmanızın yavaşlamasına ve kilo vermenin sizin için daha da zorlaşmasına yol açar.
Çözüm olarak ise kendinizi aç bırakmadan, dengeli ve düzenli beslenerek kilonuzu takip etmelisiniz. Kilo vermek için sabırlı olmalı, fiziksel aktiviteyi arttırmalısınız. Bu sayede kilo vermeye başladığınızda aç kalıp, güçsüzleşmek yerine yaptığınız spor ile daha verimli ve kalıcı kilo verebilirsiniz.

Yağ Alımını Çok Düşük Tutmayın

Yağ metabolizması, vücut için çok önemli bir rol oynar. Yağ tüketimi vücut sistemlerine olumlu etki eder ve metabolizmanın daha hızlı çalıştırır. Eğer yağ tüketmezseniz, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini verimli bir şekilde vücutta kullanamazsınız. Kilo vermek istiyorsanız sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Yağı diyetinizden çıkarmak yerine sağlıklı yağlar tüketmeye çalışmalısınız.

Geç Saatlerde Yemek Yemeyin

Kilo vermek için yaktığınızdan az kaloriyi vücudunuza almanız yeterlidir. Bu kaloriyi hangi vakitte alırsanız alın günlük harcadığınız kaloriden az kaloriyse kilo verirsiniz. Ancak gece geç saatlerde fazla yemek, özellikle hemen üstüne uyuyorsanız sağlık sorunlarına neden olur. Örneğin mide problemleri ve reflü yaşayabilirsiniz. Gece yatmadan 2-3 saat önce son büyük öğününüzü yemeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Bu metabolizmanızın ve vücudunuzun işleyişi için daha sağlıklı bir davranıştır.

İlginizi Çekebilir;  Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Daha Çok Spor Yapın, Daha Çok Kalori Yakın

Kilo vermek için aldığınız kaloriden daha fazla kalori yakmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunu yapmanın en basit yolu daha fazla fiziksel aktivite yapıyor olmaktır. Günlük olarak egzersizler, ağırlık antrenmanları ve kardiyo seansları yapabilirsiniz. Kardiyo seanslarının süresini veya zorluğunu zamanla arttırarak daha fazla kilo vermeniz mümkündür. İstikrarlı olun ve kilonuzu düzenli olarak takip edin.

Diyetinizde Yeşil Sebzelere Yer Verin

İnsanlar yeşil sebzeleri sindirip diğer yiyecekler gibi enerji olarak kullanamaz. Bitkilerin hücre çeperleri selülozdan oluşur ve insanlarda selülozu sindirecek enzimler bulunmaz. Bu nedenle yeşil sebzeleri verimli bir şekilde sindirip enerji olarak kullanamazlar. Bunun yanında yeşil sebzeler lif, vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Lifler sayesinde tokluk hissi oluşur ve gün içinde daha az yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Bu da kilo vermek için çok işinize yarayacaktır.

Daha Çok Su İçin

Suyun hayatta kalmak için gerekli olan ve yeri başka bir şey ile doldurulmayan temel besinlerdendir. Aynı zamanda su kilo vermek konusunda da en büyük yardımcınızdır. Kilo vermek için yeterli miktarda su içmelisiniz ki yağ yakma metabolizmanız etkili bir şekilde çalışabilsin. Bununla birlikte çoğu zaman susama ile açlığı karıştırabilirsiniz. Vücut su ihtiyacını besinlerden de karşılayabilir. Bu nedenle susadığı zaman midenizde alarma geçer ve yeme ihtiyacını da aynı anda hissedersiniz.
Açlık hissedince ilk önce su için eğer açlık hissiniz giderse bu susadığınız anlamına gelir. Çünkü açlık hissi susuzluk hissi ile benzerdir. Günlük 1 litre su içiyorsanız bu miktarı en az 2-3 litreye çıkarmaya çalışın. Bu sayede daha az yemek yemeye ihtiyacınız olduğunu fark edeceksiniz. Gün içinde daha az acıkacağınız için de diyetinizi uygulamak daha kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay bir antioksidan kaynağı ve sağlık için faydası çok olan bir bitkidir. Ayrıca yağ yakmak ve kilo vermek içinde yararlı olduğuna dair araştırmalar mevcuttur. Yeşil çay içindeki bileşenlerden biri de kafeindir. Kafeinin kilo vermek için etkili bir bileşendir. Kahve gibi yeşil çayda kafein içerir. Yeşil çay içerek de günlük kafein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Daha hızlı kilo vermenize yardımcı olması için günde 1 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Gün İçinde Daha Az Karbonhidrat Alın

Kilo vermek için karbonhidrat alımını azaltabilirsiniz. Fazla aldığınız karbonhidrat vücutta daha sonra enerji olarak kullanılmak için yağ olarak depolanır. Gün içinde daha az karbonhidrat ile beslenirseniz kan şekeriniz daha stabil ilerler. Bu sayede kan şekerinizi düşürmeye yarayan insülin hormonu daha az salgılanır. İnsülin, yağ depolayabilen bir hormondur. İnsülin hormonu daha az salgılanır ise daha az yağ depolanmış olur. Bu da daha çok kilo vermeniz anlamına gelir.

Yoruma kapalı.