İlişkide En Çok Seven Hangi Taraf Olur?

İlişkide En Çok Seven Hangi Taraf Olur?

İlişkide en çok hangi taraf sever sorusuna yönelik öncelikle ilişkilerin sevgi açısından eşit olmadığını bilmekle başlamak gerekiyor. Her ilişkide bir taraf daha çok bağlanır, daha çok sever ve daha çok özen gösterir. Karşı tarafın daha az durumda olması bu ilişkinin kötü olduğu anlamına gelmez.

İlişkilerde Bir Taraf Daha mı Çok Sever?

İlişkilerde hangi taraf sever konusuna yönelik genel olarak bir tarafın daha baskın sevgi duyduğu söylenebilir. İlişkiler duygusal ve cinsellik üzerine kuruludur. Duygusal ve cinsellik açıdan bir taraf daha çok talepkâr olabilir. Bu durum ise karşı taraf üzerinde daha titiz şekilde durulmasına yol açabilir.
Genellikle bu durum bir sorun olarak algılansa da esasında sorun teşkil etmez. Fakat bir taraf daha çok seviyorsa bir süre sonra yeteri kadar karşılık almadığını düşünürse bu sorun yaratabilir. Örneğin daha çok seven taraf karşı tarafa sürekli hediye alıyorsa ve karşı taraf hediye almıyorsa bu durum daha çok seven tarafında “Acaba yeteri kadar beni sevmiyor mu” sorusunu oluşturur. Böyle sorular sonrasında büyük sorunlara yol açabileceği için bu soruları düşündürmemek için karşı tarafın da harekete geçmesi, maddi olarak düşük de olsa manevi açıdan karşı tarafa iyi hissettirecek hediyeler alması gerekebilir.

Bu durum aslında her şey için geçerlidir. Örneğin sevgi sözcükleri bir taraftan daha az çıkıyor veya hiç çıkmıyorsa bu durumun altında yatan sebepler irdelenmelidir. Sevgi sözcükleri kullanmayan tarafta sevgiye karşı güvensizlik, bu sözcükleri ifade etmek yerine yaşama isteği, çocukluk travmaları gibi etmenler söz konusu olabilir. Eğer daha çok sevgi sözcüğü kullanan taraf bunları düşünürse kendisine karşı sevgisizlik gösterildiğini düşünmeyecektir.

İlginizi Çekebilir;  Bir Erkeğin Seni Sevdiğini Nasıl Anlarsın?

Daha Çok Seven Tarafın Yapacakları

İlişkide daha çok seven taraf eğer bu durumu doğru şekilde yönetemezse ilişkinin seyri açısından çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Erkek veya kadın bir ilişkide daha çok seviyorsa, karşı taraftan kendisininki gibi bir sevgi gösterilmesini beklememelidir. Bu türden bir beklenti hiçbir zaman tatmin edilmeyeceği için ilişkisinin doğru olup olmadığını sorgulamasına yol açacaktır.

Destekleyici, sevgi dolu ve şefkatli bir ilişki herkesin isteyeceği bir durum olsa da ilişkilerde bu eşitlik tam olarak sağlanamaz. Fakat partnerinizin sizi sevdiğinizi biliyorsanız bu türden bir eşitlik talebiniz de olmamalı. Çünkü karşı taraf sizi sevdikçe bunu sizin gibi ifade edemiyor olabilir. Örneğin siz sevginizi sevgi sözcükleri üzerinden göstermeyi seçiyorsanız karşı taraf bunu bu şekilde yapmak istemeyebilir.
Ayrıca ilişkiye bağlanma tarzı da beklentilerinizi belirler. Bir taraf ilişkide daha az bağlanan olmak isteyebilir. Bu durum ise farklı nedenlere dayanabilir fakat sevgisizlik anlamına gelmez. Örneğin bir gün ayrılık olduğunda çok üzülmek istemiyor olabilir. Bu yüzden önemli olanın aradaki bağın kurulduğunu bilmektir.
Dolayısıyla anlayışlı olmak, empati göstermek ve herkesin “farklı” olduğunu unutmamak gerekir.

Ortak Sevgi Dili Kurabilmek

Daha çok seven taraf hangisi olursa olsun önemli olan ortak sevgi dilinin kurulmasıdır. İyi bir ilişki için anlayışlı olmak, karşı tarafı dinlemek, empati yapabilmek önemlidir. Aşk olarak adlandırılan durum hızlı ve geçici olduğundan asıl önemli olan uzun yıllar sürebilecek sevgi dilinin konuşulmasıdır. Bunu sağlamak için de taraflar birbirlerine talepkâr olacak şekilde değil de yaşadıkları her anın değerini bilerek, özenli bir şekilde yaklaşım sergileyerek ilişkilerini sürdürmelidirler. Bu sayede hangi tarafın daha çok sevdiği önemsiz hale gelecek, ilişkinin verdiği iyi duygular baskın hale gelerek doğru sevgiden bahsetmek mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Evlilikte Anlaşamama: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı?

Yoruma kapalı.