İlişkinizi Sonsuza Dek Sürdürmenin En iyi 5 Yolu

İlişkinizi Sonsuza Dek Sürdürmenin 5 Yolu

İlişkilerin çok emek gerektirdiği bir sır değil. Ama ya ilişkinizi sonsuza dek sürdürmek için yapabileceğiniz bazı basit şeyler olsaydı?

Bu yazıda, kalıcı bir ilişki için bazı temel bileşenleri keşfedeceğiz. Romantizmi nasıl canlı tutacağınıza, duygularla nasıl etkili bir şekilde başa çıkacağınıza ve iyi/kötü zamanlarda ilişkinizi nasıl güçlü tutacağınıza bakacağız.

Bu nedenle, ilişkinizi sonsuza dek sürdürmeye hazırsanız, okumaya devam edin!

Bir İlişki Tam Olarak Ne Anlama Gelir?

İlişki” kelimesi farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Bazıları için bir ilişki, iki kişinin birbirleri hakkında hissettiklerini tanımlamanın basit bir yoludur. “Bir ilişki içindeyiz” ifadesi bir çifti tanımlamanın yaygın bir yoludur. Ancak diğerleri için bir ilişki bundan çok daha fazlasıdır.

Bir ilişki, iki kişi arasındaki bir bağlantıdır. Romantik bir partnerinizle olduğu gibi fiziksel bir bağlantı veya yakın bir arkadaşınız gibi duygusal bir bağlantı olabilir. Her ikisinin bir kombinasyonu haline de gelebilir.

Ne tür bir ilişkiniz olursa olsun, bir miktar duygu içerecektir. En platonik ilişkilerde bile bir miktar duygusal yatırım vardır. Ayrıca ilişkiler bazen ciddi anlamda emeğe ihtiyaç duyabilir. Ancak bunun yanında iinanılmaz derecede ödüllendirici de olabilirler.

Bir İlişki Neden Biter?

Hepimiz bunu yaşadık. Hepimizin kalbi kırıldı. Hepimizin “o” olduğunu düşündüğümüz, o kişinin bir kaçamaktan başka bir şey olmadığı ortaya çıktı. Peki bir ilişkinin bitmesine ne sebep olur?

Bir ilişkinin bitmesinin birçok nedeni var. Siz ve eşiniz bazı şeylerde aynı fikirde olmayabilirsiniz. Belki de hayattan farklı şeyler istiyorsunuzdur. Ya da belki ikiniz arasında bir ortak kimya yoktur.

İlginizi Çekebilir;  Sevgilin Senin İçin Doğru Kişi Mi?

Sebep ne olursa olsun bir ilişki sona erdiyse, yaşaması gerçekten zor bir deneyim haline gelebilir. Ama her şey kıyamet gibi ve kasvetli olmak zorunda değil. İşte bir ayrılıkla nasıl başa çıkılacağına dair bazı ipuçları:

  1. Bittiğini kabul edin. Bu en zor kısım olabilir, ancak ilişkinin bittiğini kabul etmek önemlidir. Bu, onunla iyi olmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak işe yaramayacağı gerçeğini kabul etmeniz önemlidir.
  2. Geçmişe takılıp kalmayın. Birlikte geçirdiğiniz tüm mutlu zamanların üzerinde durmak kolaydır, ancak o zamanların geçmişte kaldığını hatırlamak önemlidir. Geçmişe takılıp kalmak sadece devam etmeyi zorlaştırır.
  3. Geleceğe odaklanın. Şimdi kendi mutluluğunuza odaklanma zamanı. Yapmak istediğiniz her şeyin bir listesini yapın ve onlar için çalışmaya başlayın.

Bitmiş olan ilişkinizden sizi kurtarmayı başardıysak, gelin hep birlikte nasıl kalıcı bir ilişki inşa edebileceğimize göz atalım:

1. İletişim

İletişim, herhangi bir ilişkinin temel bileşenlerinden biridir. Düşünceleri, hisleri ve duyguları etkili ve anlamlı bir şekilde paylaşma yeteneğidir. Anlama ve anlaşılma yeteneğidir. Tüm ilişkilerin üzerine kurulduğu temel taştır.

İyi iletişim bir gecede olmaz; zamanla gelişen bir beceridir. Sabır, pratik ve gelişmeye istekli olmayı gerektirir. Herhangi bir sağlıklı ilişkinin en önemli bir parçalarından biridir.

Bir ilişkide etkili iletişimin birçok faydası vardır. Güven oluşturmaya, anlayışı ve yakınlığı geliştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca çatışmayı çözmeye, stresi azaltmaya ve bağlantı duygusunu geliştirmeye önemli katkısı olabilir.

2. Güven

Güven, sağlıklı ve kalıcı bir ilişkinin en önemli yönlerinden biridir. Bir ilişkinin üzerine kurulduğu temeldir ve onsuz bir ilişki çöker.

Güven, bir ilişkiyi birbirine bağlayan yapıştırıcıdır. İlişkilerimizde kendimizi güvenli ve korunaklı hissetmemizi sağlayan şey budur. Ne olursa olsun bizim için orada olacağına dair partnerimize güven duyduğumuz inancıdır.

Güven olmasaydı, partnerimizin amaçlarını sorgulayarak ve bize gerçekten bağlı olup olmadığını merak ederek sürekli tetikte olurduk. Güven bize bu dünyada yalnız olmadığımız ve güvenebileceğimiz birine sahip olduğumuz konusunda huzur verir.

İlginizi Çekebilir;  Tuz Sabununun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Güven, bir ilişkinin en önemli bileşenidir çünkü diğer tüm duyguların temelidir. Güven olmadan, sevmek veya sevilmek için asla yeterince rahat hissetmezdik.

3. Uzlaşma

Hepimiz bir ilişki içindeyken bu duyguyu biliyoruz ve işler istediğimiz gibi gitmiyor. Belki partnerimiz mantıksız davranıyor ya da belki de kendimizi fazladan hassas hissediyoruz. Durum ne olursa olsun, uzlaşmanın herhangi bir ilişkinin hayati bir parçası olduğunu hatırlamak oldukça önemli.

Uzlaşma ve anlaşma olmadan, ilişkiler hızla durgun ve sıkıcı hale gelirdi. Ayrıca, herhangi bir konuda ortak bir zemin bulmak oldukça zor olurdu. Partnerimizle uzlaşmayı öğrenmek, büyümemize ve kendimiz, birbirimiz hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olur. Aynı zamanda güven ve işbirliği oluşturmamızı sağlar.

Bu sebeple bir dahaki sefere partneriniz sizi üzdüğünde, uzlaşmanın önemini hatırlamaya çalışın. Kolay olmayabilir, ama kesinlikle buna değer!

4. Kaliteli Zaman

Bir ilişkide kaliteli zamanın önemi nedir? Dikkatimizi dağıtmadan birbirimize odaklanabileceğimiz bir zaman. Düşüncelerimizi ve duygularımızı paylaşmanın, birbirimizin arkadaşlığından zevk almanın ve anılar yaratmanın zamanı geldi!

Kaliteli zamanın genellikle mutlu ve başarılı bir ilişkinin en önemli bileşeni olduğu söylenir. Bunun nedenini görmek zor değil. Partnerimizle kaliteli zaman geçirdiğimizde ilişkimize yatırım yapmış oluyoruz. Onlara, zamanlarına ve birlikteliklerine değer verdiğimizi gösteriyoruz. Güven ve samimiyet inşa ediyoruz. Geriye bakabileceğimiz ve gelecekte hakkında gülebileceğimiz (veya hakkında ağlayabileceğimiz) ortak bir tarih yaratıyoruz.

Peki partnerinizle yeterince kaliteli zaman geçirdiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? İşte bazı fikirler:

1. Düzenli randevu geceleri planlayın. Onları bir öncelik haline getirin ve takviminize koyun.

2. Her gün birbirinizle konuşmak için zaman ayırın. Bu, sabah kahvaltıdan sonra ilk iş veya gece yatmadan önceki son şey olabilir.

3. Telefonlarınızı ve dizüstü bilgisayarlarınızı kapatın ve gerçekten birbirinize odaklanın.

İlginizi Çekebilir;  Bir Erkeğin Seni Sevdiğini Nasıl Anlarsın?

4. İkinizin de keyif aldığı bir şeyi birlikte yapın. Yürüyüş yapmak veya tenis oynamak gibi aktif bir şey olabilir ya da film izlemek veya yemek pişirmek gibi daha rahat bir şey de olabilir.

5. Birlikte bir hafta sonu tatili yapın. Her zamanki ortamınızdan dışarı çıkın ve yeni yerler keşfetmek için biraz zaman ayırın.

Partneriniz için kaliteli zaman ayırmak, ilişkiniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Birbirinizle bağlantıda kalmanıza, güven ve yakınlık oluşturmanıza ve gelecek yıllar boyunca besleyeceğiniz anılar yaratmanıza yardımcı olacaktır.

5. Saygı

Saygı, bir ilişkinin üzerinde yükseldiği olmazsa olmaz adımlardandır. Saygı, ilişkilerimizde güvende ve rahat hissetmemizi sağlayan şeydir ve partnerimize güvenmemizi sağlayan şeydir.

Saygı olmadan, partnerimizin bizi gerçekten önemseyip önemsemediği konusunda endişelenirdik. Sürekli olarak bizi gerçekten kendi çıkarları için kullanıp kullanmadıklarını merak ediyor olurduk. Saygı, partnerimizin samimi olduğunu ve bizi gerçekten önemsediğini bilmek için bize huzur veren şeydir.

Saygı bizim için de önemlidir çünkü kendimiz olmamızı sağlar. Partnerlerimizin bize saygı duyduğunu bildiğimizde, kim olduğumuz konusunda kendimizden emin hale gelebiliriz. Maske takmak ya da olmadığımız biri gibi davranmak zorunda değiliz. Gerçek benliklerimiz olabilir ve hala sevildiğimizi ve saygı duyulduğumuzu bilebiliriz.

İlişkinizi kalıcı kılma serimizin sonuna geldik. Umarız beğenmişsinizdir ve faydalı bulmuşsunuzdur. İlişkilerin zor olabileceğini görüyoruz, ancak buna değer olduklarını da biliyoruz.

İlişkinizde sıkışmış hissediyorsanız, yardımın mevcut olduğunu unutmayın. Sorunlarınız üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilecek danışmanlar ve terapistler var. Sadece bir tavsiye arıyorsanız, web sitemizde yardımcı olabilecek birçok makalemiz de sizlerle.

Yoruma kapalı.