Kabak Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Bitkisel bir yağ türü olan kabak çekirdeği yağı, içeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineraller sayesinde kabak çekirdeği yağı neye iyi gelir sorusunu çok rahat bir şekilde cevaplayabilmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir ve Nasıl Üretilir?

Bal kabağının tohumundan soğuk pres yöntemiyle üretilen kabak çekirdeği yağı oldukça faydalı bir yağ çeşididir. İçeriğinde A, B ve E vitaminleri, omega3, omega6, çinko ve selenyum mineralleri bulunduran kabak çekirdeği yağı hem sağlık hem de kozmetik sektöründe kullanılan bitkisel bir yağdır. Mutfaklarda salatalara sos olarak da dökülür. Yemek yapımında da kullanılan kabak çekirdeği yağının sıcak tüketilmesi tavsiye edilmese de kızartmalarda da kullanılır. Sıvı ve tablet halinde iki şekilde üretimi mevcuttur. Kabak çekirdeği yağı evlerde de üretilebilir ama evde yapmak oldukça zordur.

Kabak Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Kabak çekirdeği yağının soğuk pres yöntemiyle elde edilmesi diğer yöntemler ile üretilen yağlara kıyasla daha sağlıklı olduğunu kanıtlamıştır. Birçok hastalığa için de faydalı olduğu bilinmektedir. Şimdi kabak çekirdeği yağı neye iyi gelir sorusunu maddeler halinde cevaplayalım.

 • Stres ve depresyon gibi ruhsal problemlerin tedavisinde kullanılır
 • Çinko bakımından zengin oluşuyla prostat büyümesini azaltarak prostat kanserine karşı koruma sağlar.
 • Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlığa iyi gelir.
 • Taşıdığı antioksidan özelliği ile kalp ve böbrek sağlığına iyi gelir.
 • Erkeklerde görülen sperm kalitesi düşüklüğünü düzenli olarak tüketilmesi sonucunda arttırır. Ürolog doktorlarında tavsiye ettiği doğal bir tedavi yöntemidir.
 • Saç ve cilt sağlına da fayda sağlamaktadır.
 • Mesanede oluşan iltihaplanmalara karşı etkisini gösterir.
 • İdrar kesesindeki sorunlara iyi gelerek idrar zorluğu çeken hastalar fayda sağlar.
İlginizi Çekebilir;  Endometriozis (Çikolata Kisti) Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Bilgi

Kabak Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

İçeriğinde bulunan yüksek E vitamini ve çinko minerali oranı ile saç derisi sağlığı için çok faydalıdır. Düzenli kullanımı ile saç derisini güçlendirmeye yardımcı olur. Eski nemini kaybetmiş saçların tekrar nemini kazanmasını sağlar. Kafa derisinde oluşan kaşıntı ve deri tahrişini azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç dökülmesinin de önüne geçmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Şikâyet edilen saç diplerine damlalar halinde döküldükten sonra parmaklarınız ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra su ile durulayarak sonucu bekleyebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

 • Birçok faydasını saydığımız kabak çekirdeği yağının yararlı olduğu bir diğer önemli alan ise cilttir. Kabak çekirdeği yağının cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:
 • İçeriğinde bulunan E vitamini, cilt lekelerinin tedavisine yardımcı olur.
 • Cilt kırışıklıklarının oluşumunu yavaşlatır. Daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümünü sağlar.
 • Göz kenarlarında zamanla oluşan kazayaklarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Düzenli olarak kullanıldığı takdirde cilt yenilenir ve daha parlar bir görünüme kavuşur.

Kabak Çekirdeği Yağı Zararları

İnsan sağlığına birçok fayda sağlayan kabak çekirdeği yağının fazla tüketildiği zaman zararı olduğunu da söylemek gerekir. Kabak çekirdeği yağının zararları arasında fazla kilo alımı bulunurken söylediğimiz gibi fazla tüketimi sonucunda sindirim sorunları meydana gelebilmektedir. Yine fazla tüketiminde ciltte sivilce oluşumuna neden olur. Fazla tüketime bağlı olarak ortaya çıkan zararları dışında kabak çekirdeği yağının belirgin bir zararı yoktur.

Kabak Çekirdeği Yağı Fiyatları

Kabak çekirdeği yağı eczanelerde, aktarlarda, büyük marketlerde ve internet sitelerinde satılmaktadır. Sıvı olarak ve kapsül şeklinde satılan kabak çekirdeği yağı fiyatları şekil özelliğine göre değişim göstermektedir. Kapsül şeklinde olanlar içindeki adet sayısına oranla satılır. Bu fiyat 60 kapsül 90 lira olarak başlamaktadır. Sıvı olarak şişelerde satılan kabak çekirdeği yağı fiyatları ise mililitre ölçüsüne göre değişim gösterir. Bunların fiyatları da en küçük şişe içerisinde olan 20 mililitrenin 35 lira gibi bir başlangıç fiyatı vardır. Bu fiyat mililitrenin artışına orantılı olarak artmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Yeni Doğan Bebek Emzirme Teknikleri Nelerdir?

Kabak Çekirdeği Yağı Kullanıcı Yorumları

Kabak çekirdeği yağı neye iyi gelir sorusuna en güvenilir cevapları bulacağımız yer kullanıcı yorumlarıdır. Kabak çekirdeği yağı kullananlar genel olarak memnuniyetlerini belirttikleri yorumlarda bulunmuşlardır. Kullanıcı yorumlarından anlaşıldığı üzere özellikle erkeklerin çok fazla kullandığını görmek mümkün. Bunun sebebi cinsel performans arttırıcı özelliği ve kısırlığa karşı etkisidir. Olumlu yorumların yanında kullanıp sonuç alamayanlarında yorumlarına rastlayabilirsiniz. Sonuç alınamamasının nedenini düzensiz kullanımına bağlamak mümkündür. Fakat bunu sorgulamakta gerekir.

Yoruma kapalı.