Kadınlar mı Aldatır Erkekler mi?

Kadınlar mı Aldatır, Erkekler mi?

Kadınların aldatması ya da erkeklerin aldatması konusunda birçok tartışma konusu bulunur. Günümüzde yaşanan ilişkilerde oldukça sık şekilde görülen sorunlardan biri; aldatmaktır. Aldatan taraf için herhangi bir cinsiyet belirtmek başlangıç için yanlış olabilir. Topluma yapılan araştırmalar sonucunda bazı farklılıklar elbette ortaya koymuştur. Türkiye sınırları içinde bulunan erkeklerin yaklaşık dörtte ikisi, kadınların ise %10 birinin partnerini bağlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde yapılan araştırmalara bakıldığı zaman en çok aldatan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alır.

İnsanlar Neden Aldatır?

İlişkilerinde bulunan tarafların birbirini aldatmasını sebebi olarak birçok farklı durum söz konusu olabilir. İnsanlar genel olarak sosyal varlıklardır, bu nedenle sürekli olarak farklı insanlar ile etkileşimde olmak ister. İlişki içinde bulunan kişiler sosyal ihtiyaçlarını giderememek gibi sorunlardan dolayı sadakatsiz davranışlarda bulunabilir. Aslında ayrılık sebebi olarak gösterilebilecek bir neden değildir. Temelde iki kişi arasında yaşanan ilişkinin sorunlu olmasından dolayı bazı problemler yaşanabilir.
Yaklaşık son 20 yıldır kadınların sadakatsizliğinde %40 artış yaşandı görülmüştür. Yapılan araştırmalar sonucunda alınan cevaplar mutsuz kadınlarını sayısının arttığını ve mutsuzum aldatma eylemine dönüştüğü görülmüştür. Yapılan diğer araştırmalarda 50’den sonuçlara bakıldığı zaman; erkeklerin aldatma sebebi cinsel odaklıdır. Kadınların ise aldatma sebepleri genellikle duygusal boşlukta olmalarıdır. İlişkilerde yaşanan baskı, şiddet, eşler arasında yaşanan tartışmalar, cinsel sorunlar ve kişisel olarak kendine bakamama gibi sorunlar aldatmayı sebep olabilir.

Erkeklerin Aldatmasında Kültürel Etkiler

Araştırmaların sonuçları bakıldığı zaman erkeklerin aldatması oran olarak daha fazla çıkar. Özellikle erkeklerin cinsel odaklı kadınların ise duygusal odaklı bir aldatma eylemi yaptı kabul edilir. Bu düşüncenin kabul edilmesini sebebi erkeklerin türünün devamı için sürekli döllenme gönüllü olarak hissetmesi eşlerine bağlı kalmaları konusunda bazı SORUNLAR çıkartır. Kadınların ise çocuklarını ve kendisini besleyecek olan bir eş araması fikri ile tek eşli daha yatkın bireyler olmasıdır. Oranlar incelendiği zaman bu fikir her ne kadar doğruluğunu kursa da günümüzde kadınların aldatma oranları oldukça yükselmiştir.
Çiftler arasında yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerin %57’si, kadınların %54’ü partnerini aldattığını söylemiştir. Aynı zamanda yakalanmayacağından emin olan kişilerin aynı soruya cevap verme oranları ise; erkeklerde %74 ve kadınlarda %68’dir. Araştırmaların sonuçlarına bakıldığı zaman; kültürün kadın ve erkek cinsel eylemlerinde etkili olduğu görülür. İlişkilerde aldatma oranlarına bakıldığı zaman erkeklerin aldatmaya daha meyilli olduğu görülür.

İlginizi Çekebilir;  Kadın Ve Erkek Uyumu Nasıl Olur ?

Kadınlar ve Erkeklerde Aldatma Sonrası Psikoloji

Psikologlar yaptıkları araştırmalara göre; evli bir kadın işini aldatıyor ise ya işine ilişkisini keser ya da sevgilisi ile devam eder ve işi ile herhangi bir cinsel ilişkide bulunmaz. Kadınların duygusal olarak iki erkeğe bağlı olamadıkları görülmüştür. Erkek aldattıktan sonra yakalanma durumu olur ise büyük bir suçluluk ve pişmanlık duygusu hisseder. Yakalanan erkeklerin büyük kısmı öncelikle reddetme gibi eylemlerde bulunur.
Aldatılan erkekler oldukça büyük bir kaosun içinde kalır. Duygusal olarak mutsuz olmanın ötesine geçerek oldukça büyük bir acının içine düşer. Duygusal olarak mutsuz olmasının yanı sıra aynı zamanda öfke duygusu da oldukça yüksektir. Hissedilen bütün bu duyguları dışarıya karşı gizleme çabasında bulunur Erkekler arasında aldatmayı kabul eden kesim yaklaşık %6 gibi bir orandır. Aynı zamanda birçok erkekte görülmüştür ki alkol tüketmek veya farklı kişiler ile ilişkiye başlar. Psikolojik olarak bütün bunlar rahatlama ve sahip olunan duyguların üstesinden gelmek olarak değerlendirilir. İlişkilerde aldatma sebepleri değişiklik gösterse de psikolojik olarak ortak sebeplere bağlıdır.

Yoruma kapalı.