Karanfil Yağı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Temel Bilgi

Karanfil Yağı Faydaları

Karanfil Yağı Neye İyi Gelir?

Karanfil çiçeği kadar yağıda çok sevilmektedir. Peki karanfil yağı neye iyi gelir? Karanfil yağı diğer birçok rahatsızlığa da yardımcı olabilir.
Astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı ve öksürük gibi solunum yolu hastalıkları için uygundur.

 • Boğaz ağrılarında etkilidir ve balgam söktürücü etkisi vardır.
 • Genellikle hazımsızlık için kullanılır.
 • Özellikle bağırsak gazını gidermede iyidir.
 • Bulantı ve kusmaya karşı da etkilidir.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak vücudun işleyişini iyileştirir.
 • Stres ve gerginlikten kaynaklanan ağrıları giderir.
 • Kanı temizleyerek çalışır.
 • Vücuttaki antioksidan seviyelerini arttırır.
 • Şeker hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

 

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Marsingilla ailesinin karanfil ağacının çiçek tomurcuklarına karanfil denir. Bu bitki türü yağışlı ve sıcak iklimlerde yetişen bir ağaç olduğu için her zaman yeşil kalır. Ülkemizde çok var. Faydalı şunlardır:

 • Karanfil yağının en bilinen ve önemli özelliği diş bakımı ve diş ağrısı için kullanılmasıdır.Bu yağ ağızda biriken bakterileri temizleyerek ağız bakımına yardımcı olur ve ağız kokusunu giderir.Doğal bir yağdır.
 • Bu bitkinin yağı eklem ve kas ağrılarına da faydalıdır.
 • Eklem şişmesini azaltmaya yardımcı olur ve romatizmal ağrılara karşı faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Şiddetli baş ağrılarına neden olan iltihaplanma ve strese karşı etkilidir ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

 • Makalemizin bu kısmında karanfil yağı ne işe yarar? Konusunu inceleyeceğiz. Karanfil yağı, antioksidan, antienflamatuar ve analjezik özelliklerinden dolayı birçok kullanıma sahiptir.
  Akne, sivilce gibi cilt problemlerinde ve bağırsaklardaki bakteriyel enfeksiyonların giderilmesinde kullanılır.
 • Saç güzelliği ve bakımı için yaygın olarak kullanılır.
 • Diğer taşıyıcı yağlarla karıştırılarak cildi nemlendirmek için de kullanılır.
 • Diş ağrısı ve ağız bakımı için “karanfil yağı dişlere nasıl sürülür” sorusunun cevabı sulandırmaktır. Çünkü yağ yakıcı ve acıdır. Bir bardak ılık suya 3 damla karanfil yağı ekleyip karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Alternatif olarak, bir pamuğu suya batırın ve dişlerinizin üzerine koyun.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağı birçok şekilde kullanılabilir. Karanfil yağı nasıl kullanılır? Bu yağ aynı zamanda hastanelerde sedasyon ve anestezi amacıyla kullanılan güçlü bir yağdır. Bu karanfil yağı diş ağrısına da iyi gelir. Dişiniz ağrıyorsa, bir parça pamuğa biraz karanfil yağı koyun ve etkilenen dişe sürün. Bu yağ, uçuk sarı bir renge sahip olan tropikal karanfil bitkisinin çiçeklerinden elde edilir.

 

Karanfil Yağı Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Makalemizin temel konusunu olan karanfil yağı neye iyi gelir? Konusudur. Buna ek olarak sağlığa faydaları, kendine has aroması ve tadı nedeniyle karanfil kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca karanfil yağı cilt bakımı açısından oldukça faydalı bir besindir. Karanfil yağı sivilcelere iyi gelir mi? Karanfil yağı özellikle şiddetli sivilceler için sivilce ve siyah noktaları azaltmak için kullanılır.Uygulandığında cildinizdeki sivilce ve sivilcelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Karanfil Yağının Zararları

Tüm bitkisel ürünler gibi karanfil yağı da aşırı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Karanfil yağının zararları Hamileyseniz veya emziriyorsanız kullanmayın.Yağ doğrudan cilde uygulanamaz. Aşırı ve uzun süreli kullanım karaciğere, böbreklere ve sindirim sistemine zarar verebilir. Şeker hastaları tarafından doktora danışmadan kullanılırsa, karanfil yağı kan şekerini düşürdüğü için sonuçlar kötü olabilir.
En doğru uygulama yöntemi bir uzman görüşünü dinleyerek hangi hastalığın nasıl kullanılacağını bilmektir.Karanfil bitkisinin sağlık dostu yağının hem artıları hem de eksileri vardır. Bunlardan birincisi genellikle öjenol içeriği nedeniyle alerjik reaksiyonlara veya toksik etkilere neden olan aşırı dozdur. Diş ağrısı için yüksek dozların sık kullanımı diş etlerine, deriye ve mukoza zarlarına zarar verebilir.Düzenli olarak alın.

Karanfil Yağının Fiyatı Ne Kadar?

Evde karanfil yağı yapmak çok uygundur. Ayrıca uzun sürmüyor. Kolayca hijyenik yağ yapabilirsiniz. Ama ambalajlı ürün olarak almak isterseniz birçok yerde bulabilirsiniz.
Bitkisel ürünler satan marketlerde, aktarlarda ve hatta büyük süpermarket zincirlerinde de bu ürünü bulabilirsiniz. İnternette satış yapan doğal ürünler siteleri de karanfil yağı alabileceğiniz diğer yerlerdir. Bu alanda faaliyet gösteren birçok web sitesi bulunmaktadır. Paketlenen ürünün %100 karanfil yağı olduğuna dikkat edilmelidir. Kaliteli, tanınmış markalardan ürünler aldığınızdan emin olun, daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.
Satın aldığınız yağın koruyucu katkı maddeleri içermemesi gerekmektedir. Yüksek kaliteli bitkisel yağ çok uygun fiyatlı bir ürün değildir. 10ml ve 20ml’lik şişelerde satılan karanfil yağının ortalama fiyatı 10ml’lik bir şişe için 30 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Karanfil yağı neye iyi gelir? Konusunu bu makalemizde inceledik. Ayrıca buna ek olarak bir çok detaylı bilgi verdil.

Yoruma kapalı.