Kişniş Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Kişniş Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Günümüzde popüler faydalı yağlardan olan kişniş yağı neye iyi gelir faydaları var mıdır, bu faydalar nelerdir diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.
Yüzyıllardan günümüze faydalı bitkiler ve tohumlar sıkılarak elde edilen yağlar birçok alanda kullanılmıştır. Çok eski dönemlerde de şifacıların özel bitkisel yağlar yaptıkları ve bunlarla tedavisi zor olan rahatsızlıkları giderdikleri bilinmektedir. Ayrıca bu yağlar sağlık kadar kozmetikte de kullanılıp daha güzel ve daha genç bir cilt için yararlanılmıştır. Daha uzun süre genç görünmeyi kim istemez değil mi? Bunun yolu olarak çeşitli bitkisel yağların kullanıldığı hepimizce bilinen bir gerçek. Bu yağlardan yararlanmanın bir diğer sebebi de sahip oldukları kokulardır. Doğal bir esans veya rahatlatıcı bir koku olarak bu yağlardan faydalanıldığı bilinmektedir. Peki bitkisel bir yağ olan kişniş yağı nasıl kullanılır?

Kişniş Yağı Nasıl Kullanılır?

Keskin ve sert kokusuna rağmen kokusu sakinleştiren kişniş yağı; 50ml yağ içine beş damla damlatılarak kullanıma hazır hale getirilir. Bu özel karışımın ağıza yaklaştırılmaması ve çocuklardan uzak tutulması özellikle belirtilir. Hassas bir süreçte olan hamilelerin de uzak durması önemle belirtilir. Bu karışım serin ve loş bir ortamda saklanmalıdır. Kokuyu etrafa yaymak için buhurdanlık kullanılabilir ve ayrıca masaj yoluyla da yararlanılabilir. Kişniş yağının ağzı kapalı saklanması önerilir. Peki bu kişniş yağının faydaları nelerdir?

İlginizi Çekebilir;  Doğal Antibiyotik Nasıl Hazırlanır?

Kişniş Yağının Faydaları?

Akdeniz Bölgesi illerinde yetişen yani bir ılık iklim bitkisi olan kişniş antiseptik ve antioksidan özellikleri sayesinde kişniş yağı neye iyi gelir sorusuna birçok cevap sunmaktadır. Enfeksiyon problemlerinden kansızlığa kadar doğal bir ilaç niteliği taşır diyebiliriz. Eğer halsizlik, çabuk yorulma ya da depresyona kolay yakalanma gibi sorunlar yaşıyorsanız içeriğindeki yüksek demir sayesinde kişniş tüm bu problemlerinizi çözecektir. Çünkü kişniş yağının yararları arasında demir eksikliğine iyi gelmesi de vardır.

Kişniş Yağı Daha İyi Görmeyi Sağlıyor

Televizyon, bilgisayar, telefonlar ve hayatınızın her alanında olan kitaplar hemen herkeste görme problemine yol açıyor. Neredeyse 5 kişiden birinin gözlük kullandığı ve kullanmak zorunda kaldığı veya lense yöneldiği günümüzde göz sağlığı büyük önem taşıyor. Bu konuda da kişniş yağı neye iyi gelir sorusuna yanıt bulacaksınız. Gözlük kullanmak istemeyenler lense yönelse de lens hijyeninin sağlanmasının çok zor olması sebebiyle daha çok mikrop kapılmasına sebep oluyor ve göz sağlığı daha da bozuluyor. Eğer siz de lenslerden muzdarip, gözlük kullanmayı istemeyen ve ameliyat da olmak istemeyenlerdenseniz bitkisel yağlara yönelerek daha iyi bir görüş alanı sağlayabilirsiniz. Bu yollardan biri olan kişniş yağının hammaddesi kişniş tohumu göz sağlığını koruyor ve düzenli tüketimle görüş alanını arttırıyor.

Kişniş Yağı Stresi Azaltıyor

Stres modern dünyanın kaçınılmaz bir gerçeği. Sınavlar, yetiştirmemiz gereken işler projeler, yetişmemiz gereken yerler, ağır hastalıklar, koşturmaca, yorgunluk, uykusuzluk, ailesel sorunlar stresi kaçınılmaz yapmaktadır. Depresyon gibi ağır hastalıklara sebep olan stres aynı zamanda uyku bozuklukları, psikolojik rahatsızlıkların sebep olduğu başka fiziksel rahatsızlıklar, huzursuzluk, anksiyete gibi problemleri de beraberinde getiriyor. Kişniş yağının yararları nelerdir diyenler için kişniş burada da imdadımıza yetişiyor. C vitamini ve antioksidan gibi zengin içeriklere sahip olan kişniş yağı sinir uçlarını uyararak rahatlama sağlıyor. Uykudan önce düzenli olarak alındığında uyku bozukluklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca kaygıyı azaltıp strese iyi gelmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Meme kanseri belirtileri ve erken teşhis yolları

Kalp Sağlığı ve Kişniş

Hem beslenme düzeni hem de stres, depresyon gibi psikolojik faktörler kalp sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Vücudumuzun bu en önemli organını korumak her şeyden önemliyken kişniş yağı kan basıncını dengeleyerek kalp sağladığını korumakta ve damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir. Özellikle ileri yaşlarda kalp sağlığı büyük bir önem taşıdığından kişniş yağı düzenli kullanılarak daha sağlıklı bir kalp sağlığına sahip olunabilir. Artık kalp krizlerinin çok daha erken yaşlarda görüldüğü de bir başka gerçektir. Bu nedenle kişniş yağının her yaşta kullanılması önerilebilir.

Ağız İçi Yaralarını Kişnişle Giderin

Diş çürüklüğü, boğaz enfeksiyonu, ağız ve boğaz yaraları günümüzde giderek artan virüsler, mevsimsel hastalıklar, gribal enfeksiyonlar soğuk algınlıkları, her türlü hastalıklar ağız içi yaralara sebep olmaktadır. Kişniş yağının faydalarından biri de düzenle tüketildiğinde bütün bu yaraları giderme özelliğine sahip olmasıdır.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi Sağlar

Hastalıklara yakalanma sıklığının azalması ve yakalandığımız hastalıklardan kısa sürede kurtulmamız açısından bağışıklık sistemi çok önem arz etmektedir. Bu yüzden kişniş yağını düzenli kullanarak hastalıkların önüne geçebilirsiniz ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Kişniş Yağı Kan Şekerini Dengeler

Ani şeker düşüşleri ve yükselişleri şeker hastalarının en çok sıkıntı çektiği konudur. Bu yönüyle kişniş yağı düzenli kullanılarak şeker hastalığı tedavisinde yardımcı bir görev görebilir ve şeker dengesini düzenler.

Kişniş Yağı Cildi Yeniler

Daha güzel daha parlak daha canlı daha genç bir cilt için türlü türlü yolları deneyip cildiyelere gidip hatta bazen estetiğe başvurarak daha güzel görünmek için her şeyi yaptığımız günümüzde doğal yağlar daha sağlıklı daha kalıcı bir cilt bariyeri sağlamaktadır. Çünkü diğer yöntemler kimyasal barındırdığından cildimizi koruyalım derken daha da zarar verebiliriz. Bu yönüyle kişniş yağı düzenli kullanıldığında sivilce ve akneleri giderip lekelenmeleri önlediğinden rahatlıkla kullanılabilir. Kişniş yağı neye iyi gelir diyenler tüm bu özellikleriyle kişnişin sanıldığından daha fazla faydası olduğunu göreceklerdir.

İlginizi Çekebilir;  Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Yoruma kapalı.