Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir 2023

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? 2023

Çağımızın sorunu olan stres ve tempolu yaşam insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bunun sonucunda da kişiler kendilerini sürekli bir yorgunluğun, bitkinliğin ve mutsuzluğun içerisinde bulmaktadır. Bu duruma kronik yorgunluk sendromu adı verilir. Kişi yeterli miktarda dinlense bile sürekli bir yorgunluk ve isteksizlik ile karşı karşıya kalmaktadır.
Kişisel ihtiyaçlarını bile karşılamak istemeyen kişi bakıma muhtaç duruma gelebilmektedir. Kronik yorgunluk sendromu kişilerin hayat akışını olumsuz yönde etkilemekte ve tedavi edilmediği takdirde ciddi ruhsal rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bundan dolayı erken teşhis ve tedavi bu sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.

Kronik Yorgunluk Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Kronik yorgunluk sendromu sebepleri arasında stresli ve yoğun tempoya sahip hayatlar gösterilebilmektedir. Yoğun ve ağır iş temposu bir noktadan sonra kişide kronik yorgunluk sendromu görülmesine neden olmaktadır. Uzun ve yorucu mesailer de kişilerin ruhsal olarak yıpranmasına neden olmaktadır.
Uyku kalitesinin bozuk olması da kronik yorgunluk sendromu sebepleri arasındadır. Sürekli ışıklı ortamda uyumak, uykunun sıklıkla bölünmesi ya da uyuyamama problemleri gibi uyku bozukluğu sonucunda vücudun ihtiyacı olan uykuyu almaması sonucunda ruhsal rahatsızlıklara neden olmaktadır.
Bunların dışında sosyal hayat içerisinde yaşanan sorunların kaygıya neden olması ve olumsuz insanların hayatımızda olması da kronik yorgunluğa sebep olan dış etkenlerden biridir.

Kronik Yorgunluk Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  • Belirtilerine baktığımızda hastaların yaklaşık altı ay gibi bir süre sebepsiz yere kas ve eklem ağrısı çekmesi ilk sıradadır. Sürekli uyuma isteği, herhangi bir aktiviteyi yapabilecek enerjiye sahip olmamak ve kendi kabuğuna çekilmek belirtiler arasındadır.
  • Sürekli huzursuzluk hali, depresyon hali ve bilişsel performanstaki düşüş göze çarpan diğer belirtilerdir. Kişinin herhangi bir hastalığı olmamasına rağmen hastalıklı görünüm, boşvermişlik hali görülen kronik yorgunluk sendromu belirtileri arasındadır.
  • Mide rahatsızlıkarının beraberinde bağırsak rahatsızlıklarına da neden olmaktadır. Hazımsızlık, kabızlık, ishal gibi kişiye göre değişik sonuçlar vermektedir. Bu belirtilerin birçoğunun sizde bulunduğunu düşünüyorsanız uzman bir doktordan destek almanız gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir;  Karanfil Yağı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Temel Bilgi

Kronik Yorgunluk Sendromu Tedavi Süreci

Kronik yorgunluk sendromu tedavi süreci ilk olarak uzman doktor tarafından konulan teşhis ile başlamaktadır. Tedavi sürecinde genel olarak kişilerin olumsuz düşünceleri ile olumlu düşünceleri yer değiştirilerek, hobilerine daha fazla zaman ayırması sağlanarak kronik yorgunluk ile mücadele edilmektedir.
İlaç tedavileri ve psikoterapiler ile kişilerdeki isteksizlik ve enerjisizlik ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Tedavi yöntemleri ve ilaç kullanımı hastanın ihtiyacına göre ve ona özgü bir tedavi planı ile ilerletilmektedir.
Kişiler bu süreçte psikolojik tedaviyi kabul etmesiyle beraber kademeli olarak sosyal ve iş hayatına kazandırılmaktadır. Süreç kişiye özel programlar ile takip edilerek olumlu sonuçların ortaya çıkmasına olanak tanımaktadır.
Sizde veya yakın çevrenizde kronik yorgunluk belirtileri görüyorsanız en kısa zamanda tedavi sürecine başlayarak daha ciddi boyutlara erişmeden kronik yorgunluk sendromu önüne geçebilirsiniz.

Yoruma kapalı.