Melisa Yağı Neye Yarar – Faydaları Nelerdir? 

Melisa Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir? 

Ballıbabagiller olarak da bilinen ve Akdeniz ülkeleri ile Güney Alplerde yayılış gösteren 60-100 cm arasında boyu olan melisa ve melisa yağı neye iyi gelir?

Melisa iki ve çok yıllık otsu bitki ya da çalılardır. Arıcılıkta oğul çekmede etkili olduğu için, halk arasında bu bitkiye oğul otu da denilmektedir. Yapraklarına göre melisa üç türe sahiptir. Bunlardan sadece oğul otu türü limon kokuludur. Bitkinin yaprakları, çiçekli dallarından yararlanılır.

Melisa Yağı Nasıl Kullanılır?

Melisa yapraklarından elde edilen bu faydalı yağ harici olarak  kullanılmak istendiğinde fayda sağlanması istenilen bölgeye sürülerek masaj yapılarak kullanılır. Dahilen kullanılmak istendiğinde ise bir çay bardağı suya 3 kaşık melisa yağı damlatılır ve bu şekilde kullanılması önerilir. Melisa yağı nasıl kullanılır merak ediyorsanız verdiğimiz bu yöntemden en iyi sonucu alacaksınız.

Melisa Yağının Faydaları 

Melisa yağı, yüzlerce yıldır tedavi amacıyla kullanılmaktadır. 16. yüzyılda ünlü doktorlar melisayı  “Yaşam İksiri” olarak adlandırmışlardır. 17. yüzyılda ise yazar ve bahçıvan John Evelyn “beyne egemen, hafızayı güçlendiren ve melankoliyi güçlü bir şekilde kovan” olarak nitelendirmiştir melisa yağını. Peki yaşam iksiri gibi güçlü atıflarda bulunulan melisa yağının yararları nelerdir?

Melisa Yağı Alzheimer Hastalığına İyi Gelir?

Araştırmalara göre bunama özelliği gösteren 72 hasta 2 gruba ayrılarak melisa yağının bunama üzerindeki etkisinin saptanması için gözlenmiştir. Melisa yağı kullanılan hastaların %60’ında bunamanın etkisinin azaldığı gözlenmiştir. Bu bulgular bize melisa yağının alzheimer gibi güçlü bir hastalığın üzerinde bile etkisi olan mucizevi bir yağ olduğunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir;  Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Melisa Yağı Enfeksiyon Önleyicidir

Enfeksiyon belli başlı bakteri ya da virüsler yoluyla ortaya çıkar. Hava ve su gibi çoğu ortamda bulunan mikroorganizmalar, vücuda bulaştığında hızlı bir şekilde çoğalır. Bu çoğalma sonucunda reaksiyon gösterdiğinde ise enfeksiyon meydana gelir. Buradan da anlaşılacağı üzere enfeksiyonlar her ortamda bulaşılabilen mikroorganizmalardır. Evde ya da dışarıda ya da iş yerinde olduğumuzun bir önemi yok. Ne kadar dikkat edersek edelim enfeksiyonlar su yoluyla bile bulaşmakta ve bağışıklık sistemimizi zayıflatıp çok çabuk hasta olmamıza sebep olabilmektedirler. Bu yüzden enfeksiyonlara karşı korunmamız başka hastalıklara karşıda önlem almamız açısından önemlidir. Melisa yağı nelere iyi gelir sorusunun en önemli cevaplarından biri burada yatmaktadır. Araştırmalar antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek amacıyla bitkisel ilaçların kullanılmasının faydalı olabileceğini göstermektedir. Melisa yağı bu yönüyle araştırılmış ve araştırmacılar tarafından, bakteriyel enfeksiyonları durdurma kabiliyeti açısından olumlu sonuçlar alınmıştır.

 Melisa Yağı Depresyon Önleyici 

Depresyon çağımızın en sık rastlanan ve sanıldığının aksine çok daha önemli olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Çalışma şartlarının getirdiği yoğun baskı ve zorluklar rekabet ortamı, yalnızlık, ağır hastalıklar, modern hayatın karmaşası koşturması, kullanılan ağır ilaçlar depresyona sebep olan sebeplerin başında gelmektedir. Diğer hastalıklar gibi depresyonda çok ağır sonuçlara sebep olabilecek türden bir hastalıktır. Uzmanlar artık önlem alınmazsa depresyon öldürür gibi açıklamalarda bulunmaktadırlar. Ayrıca depresyon hayat kalitemizi düşürerek uykusuzluğa, yalnızlık isteğiyle sosyal ilişki ve aktivitelerin azalmasına, aile bireylerine yakınlarımıza karşı ilgisizliğe, huzursuzluğa sebepsiz ve zamansız ağrılara sebep olabilmektedir. İşte melisa yağı güçlü bir antidepresandır ve melisa yağının depresyona faydaları vardır diyebiliriz.

Melisa Yağı Soğuk Algınlığına İyi Geliyor

Soğuk algınlığı özellikle kış aylarında ve geçiş mevsimlerinde hayat kalitemizi düşürürken korunma yolları olan ilaçlar bildiğimizin aksine bağışıklık sistemimizi düşürebilmektedirler hal böyle olunca daha çok bitkisel çaylara yönelirken soğuk algınlığının olumsuz etkilerini azaltmak için başka ne yapılabilir diye araştırıldığında melisa çayının soğuk algınlığına iyi geldiği saptanmıştır. Melisa yağının faydalarından biri de vücut ısısını artırdığından soğuk algınlığının etkilerini en kısa sürede azaltmasıdır.

İlginizi Çekebilir;  Karanfil Yağı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Temel Bilgi

Melisa Yağının Diğer Faydaları 

Yukarıda da saydığımız gibi melisa yağının faydaları soğuk algınlığından depresyona, enfeksiyon önlemekten alzheimera kadar birçok alanda etkili iken bu mucizevi yağın faydaları bunlarla da bitmiyor. Aşağıda melisa yağının diğer faydalarını sizin için kısaca saydık:

  • Melisa yağı kan basıncını düşürüyor
  • Melisa yağı krampları azaltıyor ve rahatlama sağlıyor. Melisa yağı ile yapacağınız bir masaj spor sonrası krampları azaltarak rahatlama sağlar.
  • Melisa yağı uçuk tedavisinde de etkili. Uçuklar birçok zaman hayat kalitemizi düşürüp dışarı çıkmak istemememize sebep olur. Melisa yağı uçuk tedavisinde de etkili ve hızlı sonuç verir.
  • Melisa yağı egzamaya iyi geliyor
  • Melisa yağı iltihap ve ödem sökücü
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve onarılmasında da faydalı olduğu bilinmektedir melisa yağının. Cilt bakımında en çok tercih edilen yağlardan biridir melisa yağı.
  • Sivilce ve akne tedavisinde etkili melisa yağı.
  • Baş ağrısı korku uykusuzluk stres anksiyete gibi duygu durumlarını yatıştırıp sakinleştiriyor. Bu rahatlatıcı yönüyle kasları gevşetiyor ve hem ruhsal rahatlama sağlarken hem de fiziksel rahatlama sağlamış oluyor

Her yönüyle melisa yağına değindiğimiz makalemizde melisa yağı neye iyi gelir sorusunun cevabını bulacaksınız.

Bu Yazımızda ilginizi çekebilir: Karanfil Yağı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Temel Bilgi

Yoruma kapalı.