Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Kendine uygun diyeti bulmak için araştırmalar yapan herkesin Protein diyeti nedir sorusu en az bir defa baktığı bir konudur. Bu konuda karşılara çıkan protein diyetinin içeriğiyle ilgili oldukça fazla tartışma konusu vardır. Protein diyetinin kimlere faydalı, kimlere zararlı olduğu ile ilgili araştırmalar devam etmekle birlikte dikkat edilerek yapılmasının gerektiğini söylemek mümkündür. Genel olarak vücudunuzun ihtiyacına yönelik tercihler yaparak en uygun beslenme biçimini seçmeniz gerekmektedir. Özellikle protein diyeti gibi tek besin grubuna yönelik olan diyetlerde bir diyetisyen kontrolünde olmanız oldukça önem arz etmektedir. Doktor kontrolünde yapılan diyetlerde yağ kütlesinden verilecek olan kalıcı kilo ile verdiğiniz kiloları bir daha almanız oldukça zor olacaktır. Son zamanlarda diyetlerin oldukça ünlü olduğu görüldüğünde akıllarda birçok soru işareti oluşturmaktadır. Bu soru işaretlerden biri de elbette sağlığa herhangi bir zararının bulunup bulunmayacağı konusudur.

Protein Diyeti Nedir?

Protein diyetine genel olarak bakıldığında, kas kütlesini artırmaya odaklanan bir diyettir ve yağ kütlesinin olabilecek en az miktara indirilmesini sağlayan bir diyettir. Özellikle karbonhidrat içeren besinlerin kullanımını tamamen yasaklayan protein diyetini yapmak çoğu insan için çok zor olabileceği gibi aynı zamanda tehlikeli olabilecek bir diyet olarak nitelendirilebilir. Bu diyet hızlıca kilo vermek isteyenlerin ve özellikle sporcuların oldukça fazla tercih ettiği bir diyettir. Hızlıca kilo verdirebildiği için bazı riskli yönleri bulunan bu diyeti yapmadan önce, bir diyetisyen kontrolünde öncelikle vücudunuzun kas-yağ kütlesinin ölçülmesi ardından eğer diyetisyen onaylarsa ondan sonra bu diyet yapılmaya başlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir;  Güzellik Merkezi Siyah Nokta Temizliği Fiyatları

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein diyetinde nasıl yapılır sorusunu herkes sormaktadır. Bu diyet, et süt, yumurta, balık, peynir, tavuk gibi içerisinde yüksek miktarda protein bulunduran besinlerin, ızgara, fırın ya da haşlama olarak tüketilmesini içeren bir beslenme türüdür. Bu diyette kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi tüm öğünlerin yalnızca protein içeren besinlerin tüketilmesi istenmektedir. Dikkatli yapılmadığında aşırı derecede kas kütlesi kaybına sebep olan bu diyetin faydalı olabilmesi için bir diyetisyen kontrolünde yapılması oldukça önem arz etmektedir. Karbonhidrat kullanımını özellikle yasaklayan bu diyet şekli çoğu insan için oldukça zorlayıcı gibi görünebilir fakat günümüzde obezite gibi aşırı tehlikeli hastalıklar nedeniyle bu besin grubundan uzak durulması da öneriler arasındadır.
Protein içerikli besinlerden oluştuğu için gün içerisinde acıkma gibi durumlar olmayacağı için vücudun enerjisine zarar vermeyen bu diyet birçok diyetisyen tarafından önerilen diyetler arasında yer almaktadır. Protein diyetinde vücut hasar gören dokuları tamir edebilmek için özellikle göbek, bacak, kalça gibi bölgelerden alacağı yağları kullanmaktadır. Bu nedenle etkili olan diyetler arasında birinci sırada yer almaktadır. Vücutta biriken aşırı suyun da atılmasını sağlayan bu diyette iştah kesici hormonlar uyarılarak midenin normalden daha yavaş sindirmesi sağlanır ve neticede yavaş sindirilen bu besinler vücutta daha uzun süre durduğu için tokluk hissi uyandırmaktadır. Hızlı kilo verilmesi sebebiyle motivasyonu artıran bu diyet, kilo vermek isteyenler için en gözde diyet konumundadır.

Bu diyeti yapmak için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamakla birlikte ideal kilonuza inene kadar yapabileceğinizi söylemek mümkün olsa da herhangi bir sağlık sorunu yaşamanız dahilinde bu diyeti bırakmanız ve bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Protein Diyetinin Fayda Ve Zararları

Protein diyeti ilk başlarda hızlı kilo verdirme özelliği ile oldukça etkili olan bu diyet türü, porsiyonlardaki yağ oranları iyi ayarlanmadığında yüksek oranda yağ alımına neden olan bu diyet oldukça riskli bir diyet olmaktadır. Çünkü protein değerleri yüksek olan besinler yağ içeriği açısından da yüksek değerlere sahiptir. Bu nedenle porsiyonların dikkatli ayarlanması gerekmektedir. Protein diyetinin fayda ve zararları sizlerin tarzlarına göre değişebilen bir süreçtir.
Türkiye’de özellikle et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi protein içeriği bol olan besinler oldukça fazla olduğu için ülkemizde bu tarz bir diyete başlamak ve devam etmek oldukça kolay olabilmektedir. Fakat yine de dikkat edilmesi gereken bu diyetin içeriğinin doğru hazırlanmaması durumunda fazla protein alımının önüne geçilemez ve sonuçta da ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilir. Aşırı protein tüketiminin en temel zararlarından biri böbreklerde taş oluşumu riskinin artmasıdır. Özellikle diyet yapanlar için aşırı alımında fazlaca zarara neden olan bu besin grubu, fazla tüketildiğinde vücutta çevrilerek yağ olarak depolanma ihtimaline sebep olduğu için porsiyonların bir diyetisyen eşliğinde hazırlanması oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir;  Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? – Sütle 3 Ayrı Cilt Bakım Önerisi

Protein Diyetinde Porsiyon Önerileri

Bu diyette yumurta, et, balık, tavuk, süt, yoğurt , ayran, sebze ve meyveler, yulaf gibi besinlerin belirli porsiyonlarla ölçülerek tüketilmesi gerekmektedir .Özellikle protein diyetinde neler yenir sorusu soranlar için bu diyetin oldukça çeşitli olduğunu söylemek mümkündür. Böyle bir diyet yapmayı düşünüyorsanız öncelikle kalori hesabı yapmanızın gerekmediğini bilmeniz gerekmektedir. Birçok insanın en çok mutlu olduğu noktalardan biri protein diyeti yaparken herhangi bir kalori hesabının yapılmayacak olmasıdır. Bu kuralı uygulamak çoğu insana oldukça kolay gelirken dikkat edilmesi gereken nokta şudur; bu diyeti yaparken tabağınızda dikkat etmeniz gereken kural tabağınızdaki protein oranının dışında yağ oranının da aşırı seviyelerde olmamasına dikkat etmektir. Bu oranı ölçmek için de elbette küçük çaplı bir kalori hesabı yapmanız gerekecektir. Yiyeceklerin içindeki yağ oranını bir kez bilmeniz durumunda bir daha hesaplamanızın gerekmeyeceğini de söylemek mümkündür. 1 ay gibi kısa bir sürede protein diyetiyle ne kadar kilo verilir sorusuna cevap olarak sizin istikrarınız ve kilo vermeyi gerçekten istemeniz dahilinde istediğiniz kadar kilo verebileceğiniz söylenebilmektedr.
Genel olarak protein diyetinin herhangi bir zararının bulunmamasına rağmen dikkatli yapılması gereken bu diyet protein diyeti nedir sorusu soranlar için oldukça etkili bir diyettir.

Yoruma kapalı.