Regl Sancısına Ne İyi Gelir ?

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl sancısı, kadınların her ay, yumurtalıklarında meydana gelen yenilenme sonucunda, ağrı ve sızılar ile karşılaştığı bir durumdur. Regl sancısına iyi gelecek şeyler arasında ise, birçok farklı çözüm yolu bulunmaktadır. Regl sancısı, etkisini kişiden kişiye farklı gösterebilir. Bununla birlikte, bazı kadınlarda regl sancısı dayanılmaz bir hale gelebiliyorken, bazı kadınlarda ise bu durum, oldukça kolay bir şekilde atlatılmaktadır. Regl sancısının verdiği ağrı ve sızılar, bünyeden bünyeye farklılık gösterebilmektedir. Kimi kadınlarda regl sancısı, mide bulantısı, ateş, halsizlik ve aşırı sinirlilik haline neden olabilir.

Regl Sancısı Neden Olur?

Regl sancısının sıraladığımız etkileri, kişilerin bünyesel ve genetik faktörlerine göre baş gösterebilmektedir. Regl sancısına iyi gelen veya sancının etkilerini azaltan, ilaç ve diğer uygulamalar, kimi kadınlarda işe yarayamayabilir. Regl sancısı, yumurtalıklar ile ilgili bir durumudur. Bu anlamda, yumurtalıkların yapısı, boyutu, farklılık gösterebilmek ile birlikte, sancı ve ağrı etkilerinin dozajı da değişebilmektedir. Regl sancısı, kas krampları şeklinde kendini gösterebilmektedir. Karın bölgesinde meydana gelen ağrılar, kimi dönem artarken, kimi dönem ise hafif seyredebilir.
Regl sancılarını azaltabilmek için, yapılması ve dikkat edilmesi en önemli şeylerden biri de, bol su içmektir. Su, vücudun dengesini sağlayarak, organların düzenli bir şekilde çalışabilmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Bu anlamı ile birlikte, temizlenen ve yenilenen organlar düzenli çalışarak, regl sancı ve ağrılarının azalmasına neden olabilirler. Her ay meydana gelen ve kadınların mustarip olduğu regl sancı ve ağrılarına iyi gelen bir diğer şey ise, protein ağırlık beslenmektir.

İlginizi Çekebilir;  Evde Zamanınızı En İyi Şekilde Geçirmek için 6 İpucu

Regl Sancısına İyi Gelen Gıdalar

Karbonhidrat ve yağ içeren gıdalar, regl ağrılarının daha sancılı ve ağrılı geçmesine neden olabilmektedir. Bu anlamı ile birlikte, regl sancılarının azalması için, bol yeşillik ve protein içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.
Regl ağrılarının şiddetinin azalması için, tüketilmesi önerilen protein ağırlık gıda ve yeşillikleri, şu şekilde belirtebiliriz;

 • Tavuk ve yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Salatalık (regl dönemi ile birlikte, cilt kuruluklarının ve cilt döküntülerinin önüne geçer)
 • Maydanoz (sindirim sistemini rahatlatarak, kasılmaların sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar)
 • Kale (Yeşillikler sınıfında en etkili yeşillik çeşidi)
 • Roka (Kan basıncını düzenleyerek, aşırı kanamaların önüne geçer ve normalize eder)
 • Karalahana (K vitamini desteği ile birlikte, vücudun direncini arttırır ve ağrıların şiddetini azaltır)
 • Ispanak (kasları gevşeterek, regl kasılmalarının daha rahat geçmesine neden olur)
 • Su teresi ve Benzeri
 • Çin lahanası
 • Karahindiba (Detoks özelliği ile birlikte, şişkinlik oluşumlarını dizginler)

Regl Sancısına Kesin Çözümler

Belirtilen protein ağırlıklı gıdalar ve yeşillik çeşitleri ile birlikte, regl sancılarının şiddeti azalabilir ve katlanabilir hale gelebilir. Bunun yanı sıra, regl kanamalarının da düzene girmesi anlamında, özellikle sıraladığımız yeşillikler, oldukça etkili ve faydalı bitkiler arasında bulunmaktadır.
Besin ve gıdaların etkisini görebilmek için ise, sadece regl döneminde değil, her dönem belirli aralıklar ile tüketilmesi gerekmektedir. Bazı kadınlar, regl dönemi içerisinde regl ağrısın dindirebilmek için, önlem almaya veya ilaç kullanmak gibi yöntemlere başvurmaktadırlar. Regl döneminde ilaç kullanmak, vücudun ilaca alışarak, regl ağrılarını sadece ilaç ile dindirilmesine alışmış hale gelmesine neden olacaktır. Bu durum, ilaç kullanımının dozajının da artmasına neden olarak, bünyenin zayıf hale gelmesinin önünü açacaktır. Bu anlamda, düzenli protein ve yeşillik tüketmek, regl ağrılarının şiddet seviyelerini azaltarak, aşırı kanamaların da normalize edilmesine neden olacaktır.
Bitki çaylarının da, regl sancılarının önüne geçmesinde oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır. Bitki çayları, sindirim sistemini destekleyerek, kasılmaların ve kanamaların, daha rahat geçmesine ve kanamaların normal seviyelere gelmesine yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Saçların Canlı Görünmesi İçin Yapılması Gerekenler Listesi

Regl Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

 • Regl sancı ve ağrılarına iyi gelen bitki çaylarını ise, şu şekilde belirtebiliriz;
 • Böğürtlen çayı (vücuda enerji vermesi ile, regl döneminde meydana gelen yorgunluk ve halsizliklerin önüne geçer)
 • Zencefil çayı (zencefil bitkisinin içerisinde bulunan bileşenlerin, doğal bir ağrı kesici yönü bulunmaktadır ve regl ağrılarını hafifletmektedir)
 • Papatya çayı ( kasları gevşeterek, kasık ve karın bölgesini rahatlatır)
 • Nane çayı ( regl döneminde meydana gelen sinir ve asabiyet gibi ruh hallerini dindirerek, sakinlik kazandırır)
 • Safran çayı ( regl kanamasının, kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar)

Yoruma kapalı.