Sistosel (İdrar Kesesi) Sarkması Nedir?

Sistosel (İdrar Kesesi) Sarkması Nedir?

Aslında bakıldığında sistosel sarkması yani bir diğer adı ile idrar kesesinin sarkması vajinaya doğru sarkması olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu sarkma aynı zamanda bir fıtıklaşma olarak da bilinmektedir. İdrar kesesi sarkması durumunun aslında sistosel, kese ve vajinal dokuların söz konusu idrar kesesini gerektiği kadar destekleyememesi sebebi ile meydana geldiği belirtilmektedir.
Herkesin bildiği gibi bazı durumlarda sistosel sarkmasının rahatsız edici olduğu durumlar görülebilmektedir. Fakat aslında bakıldığında bu durumun çoğu zaman ağrılı bir süreç yaratmadığı da görülmektedir.
Sistosel sarkmasının ağrılı bir süreç yaratmamasına ek olarak idrar kesesi içerisinde yer alan idrarın boşaltılmasının zorlaştırdığı görülmektedir. Söz konusu boşaltım zorluğunun ise aslında idrar kesesi enfeksiyonuna neden olan sebeplerden olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer adı ile mesane prolapsusu olarak da bilinen söz konusu durumun yaşanması ve ağrılı bir süreç oluşturması durumunda mutlaka bir hekime muayene olmanız önerilmektedir.

Sistosel (İdrar Kesesi) Sarkması Dereceleri Nedir?

Aslında bakıldığında idrar kesesinin vajina ön duvarına yaklaşması ve sarkması sistosel olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda pelvik yani kalça organı prolapsusu olarak da bilinen sistosel sarkmasının, pelvik bölge içerisindeki kaslar ile birlikle idrar kesesi ve vajina arasında yer alan destekleyici dokunun zayıflaması durumunda meydana geldiği belirtilmektedir.
Vajina içinde yer alan uç kısımda rahim ile idrar kesesinin birtakım kaslar ile birlikte destekleyici bir yapı içerisinde olduğu bilinmektedir. Söz konusu bu vajina içerisinde bulunan rahim ile idrar kesesinin birlikte olmasını sağlayan destekleyici yapının aslında bazı durumlar yaş ile birlikte gevşemeye başladığı bilinmektedir. Buna ek olarak hamilelik ve buna bağlı olarak gerçekleşen doğumun, kronik öksürük halinin, kronik kabızlık halinin ve buna ek olarak pelvik cerrahi müdahalelerin söz konusu bu destekleyici duvarın zayıflamasına neden olan faktörler arasında sıralanabildiği karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Söz konusu destekleyici dokunun zayıflaması sonucu idrar kesesi sarkmasının oluştuğu ve vajina kısmına doğru bir ilerleme kaydettiği belirtilmektedir. Sistosel sarkması durumunda rahatsızlık hissinin, idrar yapmada zorluk yaşamanın ya da idrar kaçırmanın olabildiği görülmektedir. Buna ek olarak bu durumun birtakım dereceleri olduğu araştırmalar sonucu belirtilmektedir. İdrar kesesi sarkmasının dereceleri nedir sorusuna bakıldığında ise bu derecelerin aşağıdaki gibi sıralanabildiği belirtilmektedir;
Aslında bakıldığında söz konusu sistosel sarkmasını durumunun dereceleri idrar kesesinin ne kadar olması gerektiği pozisyondan aşağıda olmasına göre belirlendiği karşımıza çıkmaktadır. birinci derece idrar kesesi sarkması durumunda idrar kesesinin yani sistoselin ufak bir bölümünün vajinaya doğru kaydığı durumlar olarak özetlenebilmektedir. Bu durum yani birinci derece idrar kesesi sarkması durumu oldukça hafif seyreden bir olgu olarak bilinmektedir.

İkinci derece idrar kesesi sarkması durumunun orta derece olduğu belirtilmek ile birlikte, bu derece içerisinde yer alan bireylerin idrar keselerinin vajina açıklığı bölgesine kadar inmiş olduğu görülmektedir. Buna ek olarak üçüncü derece idrar kesesi sistosel sarkması durumunun ise oldukça şiddetli olarak isimlendirildiği görülmektedir. Söz konusu şiddetli görülen idrar kesesi sarkmasının ise, idrar kesesinin vajinal açıklığı da geçip dışarı çıkması durumu olarak karşımıza çıktığı belirtilmektedir.
Bireylerin kendilerinde bu gibi durumları fark ettiği zaman mutlaka bir hekime muayene olması önerilmektedir. Aslında bakıldığında sistosel sarkması kadınlar için diğer organlarının da prolapsusları ile ilgili olduğu bilinmektedir. Bu gibi nedenler ile bakıldığında vajinal dokular içerisindeki kasların zayıflaması ve ortaya çıkardığı semptom ya da diğer bir adı ile belirtilerin değerlendirilmesi, yaşanılan durumun zor bir hal almaması ve bireyin sağlığını tehdit etmemesi için oldukça önemli görülmelidir.

Sistosel (İdrar Kesesi) Sarkması Neden Olmaktadır?

Peki sistosel sarkması nedenleri nedir sorusunun cevabına göre bakıldığında, yukarıda da değinildiği gibi vajina, rahim ve idrar kesesi bağ dokularının gevşemesi bu duruma ilk neden olarak sayılabilmektedir. Vajinanın içine doğru idrar kesesinin şişmesi ya da inmesi olarak görülen söz konusu sistosel sarkmasının nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;
Genel itibari ile pelvik bölgenin birtakım strese maruz kalması ile meydana gelen idrar kesesi sarkmasının ilk nedeni hamilelik ve doğum süreci olarak karşımıza çıkmaktadır,
Bireylerin fazla kiloya sahip olması ve obez olarak sayılması da pelvik bölgeye bir baskı yapacağı için bu durum da sistosel nedenleri arasında görülmektedir,
Fazla ağırlıkta ve sık sık yük kaldırmak sistosele neden olabilmektedir,
Kronik kabızlık da bağırsakları fazla bir şekilde yoracağı için idrar kesesi sarkmasının nedenleri arasında görülmektedir.
Son olarak kronik olan öksürüğünde idrar kesesine baskı yaptığı belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir 2023

Sistosel (İdrar Kesesi) Sarkması Yaşanmasına Neden Olan Bazı Faktörler

Yukarıda sayılan durumlara ek olarak bazı durumların da sistosel (idrar kesesi) sarkmasına neden olan faktörler arasında sayıldığı karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi faktörler ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;
Yaşlanma; yukarıda da değinildiği gibi yaşlanma ile birlikte ilgili bölgelerde yer alan doku ve kaslarda birtakım gevşemeler meydana gelmektedir. Buna göre bakıldığında ise bireylerin yaş aldıkça ön prolapsus bölgesi içerisinde sistosel sarkması riskinin arttığı belirtilmektedir. Aynı zamanda menopoz gibi durumlar vücut içerisinde östrojen hormonunun az salgılanması da söz konusu durumun yaşanmasına neden olan faktörlerden olarak görülmektedir.
Genetik; aslında bakıldığında idrar kesesi sarkmasının durumunun genetik etkisinin olduğu da düşünülmektedir. Söz konusu genetik etkiye göre bakıldığında bazı bireylerin zaten zayıf kas ve doku yapısı ile doğduğu belirtilmektedir. Bu gibi neden ile bireyler aslında genetik olarak da sistosel sarkması durumuna oldukça yatkın olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sistosel Ameliyatı

Söz konusu sistosel ameliyatının bireyi oldukça rahatsız ettiği ve yaşam kalitesinin oldukça düştüğü durumlarda gerçekleştirilebildiği karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında sistosel sarkması ameliyatının vajinal yol ile birlikte gerçekleştirildiği ve sarkmış olan idrar kesesinin tekrardan yerli yerine koyulması ile yapıldığı görülmektedir.
Buna ek olarak bazı durumlarda hekimler söz konusu vajinal dokuları desteklemek amaçlı grefti kullanımını uygun görebilmektedir. Bunun yanı sıra eğer oldukça hasarlı bir rahim ile karşı karşıya kalınması halinde ise rahimin komple alınmasını önerebilmektedir. Bu durum bireyin sağlığı için gerekli görülmesi takdirde muayeneler sonucu belirlenmekte ve ona göre hareket edilmektedir.
Aslında bakıldığında sistosel sarkması ameliyatı hayati tehlike yaratır mı sorusu da sık sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun cevabına göre bakıldığında ise aslında söz konusu bu ameliyatın hayatı tehdit edici bir durum olmadığı belirtilmektedir. Oldukça hafif bir cerrahi müdahale olarak da bilinen sistosel ameliyatının, sarkma derecesi ne olursa olsun herhangi yaşam tehdit etme durumunun olmadığı belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Kadınlarda Hormon Düzenleyici İlaçlar

Sistosel Belirtileri

Sistosel belirtilerinin bireyden bireye farklılık gösterebileceği görülmektedir. Aslında bakıldığında söz konusu bu farklılığın ise derece biçimine göre değişiklik gösterdiği karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin günlük hayat içerisinde gerçekleştirmiş olduğu aktiviteler ve buna bağlı olarak hafif ya da şiddetli seyreden sistosel sarkması durumunun belirtileri de farklı olabilmektedir. Buna göre bakıldığında sistosel (idrar kesesi) sarkmasının belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

  • Pelvik bölge içerisinde bir doluluk ve baskı hissi,
  • Vajinal bölge içerisinde açıklık fark etme ve bu açıklık ile birlikte vajinal bölgede şişkinlik,
  • Fazla olan idrara çıkma hali,
  • Ne kadar idrar yapılsa da tamamen boşaltım yapamama hissi,
  • Sık sık yaşanan idrar yolu enfeksiyonları,
  • Vajinal bölgede kanama ve cinsel ilişki sırasında ağrı,
  • Bel bölgesinde ağrı yaşama.

Sistosel (İdrar Kesesi) Sarkması İçin Evde Yapılabilecek Değişiklikler ve Egzersizler Nedir?

İdrar kesesi sarkması için evde yapılabilecek değişiklik ve egzersizlere örnek vermek gerekirse bu konuda en iyisinin Kegel egzersizleri olduğu karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu egzersizlerin asıl amacı pelvik bölge içerisindeki kas ve dokuları güçlendirmek olduğu belirtilmektedir.
Söz konusu Kegel egzersizlerinin adımları ise, ilk olarak idrar tutarken kullanılan kasları on saniye sıkmak olarak belirtilmektedir. Daha sonra söz konusu bu kasların beş saniye rahatlatılması sağlanmaktadır. Günlük on tekrar ile üçer set halinde bu egzersizlerin yapılması idrar kesesi sarkmasına iyi gelen egzersizlerden olduğu görülmektedir. Bu egzersizleri doktorunuz ile paylaşmayı unutmayın. Buna ek olarak kabızlık durumunun sık yaşanmasını önlemek için kabızlık önleyici takviyeler kullanılabilmektedir. Ağır yük gibi kaldırılması gereken eşyaları tedaviniz bitene kadar kaldırmayın. Buna ek olarak fazla kilo problemi yaşıyorsanız, mutlaka kilo verme amaçlı belirli diyetler yapabilir ve en kısa sürede sağlıklı kilonuza ulaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar ev içerisinde kolaylıkla sistosel sarkmasını tedavi edilmesine yardımcı olan durumlardır.

Yoruma kapalı.