Topukta Çatlaklar Neden Ortaya Çıkar ?

Topukta Çatlaklar Neden Ortaya Çıkar

Hemen hemen kadın erkek herkesin ortak problemi olan topuktaki çatlaklar kötü bir görünümün yanında ağrılara da neden olan rahatsızlıklardır. Ayak tabanındaki derinin sertleşerek kuruması ve sonrasında çatlaklar oluşması tehlikeli bir sorun olmasa da kişilerin rahatsız olmasına sebebiyet verir. Topuk çatlakları, yaygın olarak yetişkin bireylerde görülür.
Özellikle temizlik sırasında topuklara temas eden kimyasal temizleyiciler daha sonra ayaklarda son derece büyük sorunlara neden olur. Topukta görülen çatlaklar küçükken rahatsız etmez. Fakat önlem alınmayınca çatlaklar derinleşerek sızlamalar oluşur. Bazı insanlarda bu çatlakların olduğu yerlerde kanamalar görülebilir.
Topuk çatlaklarının tedavisi yapılmadığında kişilerde özellikle de topukta iltihaplanmalara neden olur ve enfeksiyonların vücuda girmesine de kapı aralar. Bu enfeksiyonlar insanlarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve başka hastalıkların da geçirilmesine zemin hazırlar. Sağlık çok önemlidir ve tüm rahatsızlıklar ciddiye alınarak aynı özenle zamanında tedavi edilmelidir. Sizlerde bu gibi durumların daha büyük sorunlara dönüşmesini istemiyorsanız kesinlikle zamanında topuk çatlaklarını önemseyerek gerekli olan tedavileri yaptırmalısınız.

Aşırı Yüklenme Sonucu Oluşan Topuk Çatlakları

Aslında topuktaki çatlakların en büyük nedeni çok fazla ayakta iş yapılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle kişilerin mesleği gereği sürekli olarak ayakta çalışması topuk çatlakları oluşumunda çok etkilidir. Aşırı yüklenmeler bazen aşırı kilolar sonucu vücudun ayağa çok baskı yapmasından da kaynaklanabilir.
Topuklara çok fazla basınç uygulanması şişliklere ve daha sonrasında kuruyup çatlamalara sebep olur. Eğer mesleki olarak veya kilolarınız yüzünden böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız topuklarınıza çok fazla özen göstermeyi ihmal etmeyin. Aksi durumlarda problemler büyüyerek daha büyük sorunlara dönebilir.

İlginizi Çekebilir;  Meme kanseri belirtileri ve erken teşhis yolları

Şeker Hastalığı Sonucu Oluşan Topuk Çatlakları

Bazı sağlık sorunları ciltte kuruluklara neden olabiliyor. Sürekli olarak kuru kalan ciltte ise topuk çatlakları gibi sorunlar meydana gelerek ayrıca egzama gibi hastalıkların da ortaya çıkmasına neden da olabilir. Sizlerde şeker hastalığı ile yaşıyorsanız topuk çatlaklarınızda meydana gelebilir. Şeker hastalığında vücudun metabolik hızının düşmesi ve buna bağlı olarak terlemenin azalması sonucunda cilt kurumaya başlar ve bu da topuk çatlaklarının oluşmasına zemin hazırlar.

Deri Hastalıkları Sonucu Oluşan Topuk Çatlakları

İnsanların büyük bir çoğunluğunda görülen sedef hastalığı, egzama ve diğer deri rahatsızlıkları nedeniyle cilt kurur ve vücudun diğer yerlerinde çatlaklar ortaya çıkabilir. Bu sorun topuklarda da etkisini göstererek topukta çatlaklara neden olur. Sizlerde topuk çatlakları ile uğraşıyorsanız bu durumun varlığını da araştırarak gerekli olan tedavileri uygulamalısınız.

Topuktaki Çatlakların Diğer Nedenleri

Ter bezlerinin az çalışması veya hiç çalışmaması kişilerin vücudunda kurumalara neden olur. Bu durum etkisini topuklarda da göstererek çatlaklara neden olur. Ayakların sürekli olarak uzun süreli suya maruz kalması ayakların zarar görmesine neden olur. Ayakları zorlayan ayakkabıların kullanılması topuktaki çatlakların bir diğer nedenidir. Özellikle topuğu açık ayakkabıları kullanmak kurumalarına neden olacağı için çok sık tercih edilmemelidir.

Topuktaki Çatlakların Tedavisi

Topuktaki çatlaklarla insanlar genelde mücadele ederken keskin kenarlı cisimlerle çatlakların olduğu bölgeyi kazıyarak sertleşmiş olan derinin soyulmasını sağlarlar. Bu durum son derece tehlikeli ve yapılmaması gereken bir yöntemdir. Çünkü bu uygulama ile topuktaki diğer dokulara da zarar verebilir ve o bölgedeki enfeksiyon kapma riski son derece yükselir. Kişi daha büyük birçok problem ile baş başa kalabilir. Bu nedenle kesinlikle bu yöntemi uygulamamalısınız.
Topuk çatlakları için tıbbi olarak uygulanan ve çatlakların giderilmesi için kullanılan kremler ile ortadan kaldırılabilir. Bu kremler soyucu etki gösterirler. Fakat bu kremlerin düzenli uygulanması gerekir. Aksi durumda ilaçlar etkilerini tam olarak göstermeyebilirler. Bunun dışında topuklarınızı herhangi bir nemlendirici ile sık sık nemlendirmeniz sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
Kendiniz uygulayabileceğiniz bir diğer tedavi ise topukların sıcak su ile iyice yumuşatıldıktan sonra hijyen kurallarına uygun ve diğer dokulara zarar vermeyecek şekilde nazikçe sünger taşı diğer adıyla topuk taşı ile topuk çatlakları tedavi edilebilir. Tabi bu yöntemi daha çatlaklar ilerlemeden uygulamanız yarıkların derinleşmesini önler. Topuğunuzdaki çatlaklar çok derin ve kanamalı ise bu durumda kesinlikle bir uzman doktora görünmelisiniz. Küçük gördüğünüz sorunlar büyümeden önlem almanız sonrasında daha acılı ve tehlikeli problemlere dönüşmesini engeller.

İlginizi Çekebilir;  Perma Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Yoruma kapalı.