Vücut Tipine Göre En İdeal Beslenme Önerileri

Vücut Tipine Göre En İdeal Beslenme

Her insanın farklı şekilde vücut tipi ve fiziksel özelliği olduğu için vücut tipine göre en ideal beslenme şeklinin iyi şekilde bilinmesi gerekir. Daha sağlıklı ve fit bir yaşam sürülmesi için bu durum önemlidir. Her insan hayatının belirli dönemlerinde diyet yapmayı denemiştir. Bunun için çeşitli diyet listeleri dahi hazırlanmıştır.

Kişiler vücut tiplerini ve fiziksel özelliklerini bilmeden bu şekilde ne kadar diyet listesi hazırlarsa hazırlasın istenen sonuca ulaşılması zordur. Bu nedenle kişiler ilk olarak vücut tiplerine göre nasıl beslenmeleri gerektiğini bilmelidir. Her insanın beslenme listesi kendine göre olmalıdır. Bu yüzden de vücut tiplerine göre liste hazırlamak doğru olur.

Elma Tipi Vücut Ölçüsüne Göre Nasıl Beslenilir?

Kişiler ilk önce elma tipi vücudu olup olmadığını anlamalıdır. Peki elma tipi vücut nasıl anlaşılır? Bu tip vücutlar kalın bele sahip olmakla birlikte büyük göğüsler  ve düz kalçaya sahiptir. Burada basen ve bel ölçüleri birbirine son derece yakındır. En dikkat çeken yer ise dümdüz ve orantılı olan bacaklardır. Vücutta birikmekte olan yağ ise genellikle üst bölgede toplanır.

Bu tip vücutlar ise kalp damar hastalıklarına, obezite ve diyabete yakalanma riski açısından diğer vücut tiplerine nazaran daha yakındır. Elma vücut tipinde karbonhidrat ve beyaz pirinç gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Bu yiyecekler kan şekerini ani şekilde yükselttiğinden doygunluk hissi de kısa süreli olur. Bu da kişinin daha fazlasını yeme ihtiyacını doğurarak daha çok kilo almaya yol açar.

İlginizi Çekebilir;  Göbek Yağlarından Kurtulmanın 10 Yolu

Öğünler genellikle sebze ve meyveden, salatalardan oluşmalıdır. Atıştırmalık olara da kuruyemişler tercih edilmelidir. Yumurta ve süt ürünleri de kesinlikle kahvaltılarda yer almalıdır. Balık, et, tavuk gibi yiyecekler yemek de oldukça faydalı ve yerinde olur.

Armut Tipi Vücut Ölçüsüne Göre Nasıl Beslenmek Gerekir?

İncecik bel ve çokça basen, kalça sorunu onlalar armut tipi vücuda sahiptir. Bu nedenle kişilerin beslenme şekli de farklı olmalıdır. Armut tipi vücut ölçüsü nasıl olmalı? konusunda kişilerin dikkat etmesi gerekenler bulunur. Yüksek yağlı besinlerden, soya ürünlerinden ve ananastan uzak durmak gerekir. İşlenmiş et ürünlerinden ve bezelyeden de uzak durulması oldukça faydalı olur. Yağsız peynir ve süt ürünlerinin tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmaz.

Lifli ürünleri yemek, yağ oranı en az olan tavuk göğsü tüketmek de bu tip vücutlar için doğrudur. Yağsız kırmızı etin yenmesi de bu tip vücutlar için herhangi bir sakınca barındırmaz. Sebze yemeklerinin yenmesine özen göstermek ve bunların lifli olanlarını yemek daha mantıklıdır. Kişiler uzak durması gereken ve yemesi gereken yiyecekleri bilirse tam anlamıyla vücut tipine göre beslenmiş olur. Aksi takdirde yanlış ve dengesiz beslenme şekli daha fazla kilo alımına neden olur.

Kum Saati Vücut Tipi Nasıl Beslenmeli?

Bu tip vücudu olan kişilerin kilo alma durumunda yağlar genellikle yüz kısmında toplanır. Buna ek olarak kollar, diz ya da ayak bilekleri de aynı şekilde yağlanmaya müsaittir. Yuvarlak bir vücut tipi yansıtılır. Hangi bölge en çok kilo almaya ve yağlanmaya müsaitse ilk olarak yiyeceklerin bilinmesi ve buna karşı önlem alınması önemlidir. Bu nedenle en dikkat edilmesi gereken şey uzak durulması gereken ve yenilebilir özellikte olan yiyecekleri bilmektir.

Genel olarak süt ve süt ürünlerinden yapılan tatlılara çok fazla yaklaşmamak gerekir. Kötü beslenme durumunda su tutması ve kan toplaması gibi olumsuz durumlarla karşılaşılır. Dikkat edilmesi gereken hormonlar ise insülin, troid, kortizol üzerinde etki gösterir. Bu kişiler çiğ meyve ve sebze tüketebilir, yağsız olan ve protein içeren baharatlı menüler tercih edilebilir.

İlginizi Çekebilir;  Yüksek Tansiyon Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Yüksek yağlı olan etler ve rafine, işlenmiş karbonhidrat, kafeinli içecek, tatlılar ve süt tüketimi de azaltılabilir. Bu vücut tipindeki insanların uzak durması gereken ve rahatlıkla tüketmesi gereken ürünler bunlardan oluşur. Bu nedenle kum saati vücut tipi neler yiyebilir? Konusunda bu detayları bilmek gerekir. Dolayısıyla hangilerini yenilip hangilerinin yenmemesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Ters Piramit Vücut Tipi Nasıl Beslenir?

Bu vücut tipine sahip olan kişilerin genellikle omuzları daha geniştir ve bunlar sporcu geçmişi olan kişilerdir. Bu kişilerdeki ana problem ise belde gelişmektedir. Bu yüzden bel fıtığının olma ihtimali oldukça yüksektir. Dolayısıyla daha çok spor yapılıp hareket edilmesi gerekir. Proteini yüksek olan beslenme tarzı tercih edilerek sebze ağırlıklı olarak beslenmekte önem arz eder.

Ters piramit vücut tipi nasıl beslenir? Konusunda sağlıksal açıdan sorun yaşanmaması adına kişiler hem beslenmelerine hem hareket etmeye dikkat etmesi önemlidir. En önemli durumlardan biri olarak orantısız gelişen bölgeye göre en uygun şekilde dengeli beslenmek çok önemli olur.

Vücut Tipine Göre Beslenmek Neden Önemli? 

Kişilerin vücut tipini bilmesi ve vücut tipine göre beslenmesi kilo almaması ve fit şekilde hayat süremsi için önemlidir. Vücut tipine göre beslenmek neden önemli? Konusunda olası yanlış beslenmelerde kişilerin sağlık açıdan sorun yaşaması ortaya çıkar.

Sağlığını kaybetmemek ve vücudun orantısız bir hal almaması adına vücut tipine göre beslenmek en doğrudur. Bu nedenle herkes vücut tipini tanımalı ve buna göre beslenmelidir. Kişilerin her açıdan sağlıklı olması adına vücut tipine göre en ideal beslenme konusuna dikkat etmek gerekir.

Yoruma kapalı.