Yeni Doğan Bebek Emzirme Teknikleri Nelerdir?

Emzirme Teknikleri Nelerdir?

Yeni doğanın büyüme gelişiminde oldukça büyük etkisi olan emzirme teknikleri nelerdir? Bebeğin ihtiyaç duymakta olduğu bütün mineral, vitamin, sıvı, karbonhidrat, protein, yağ içeriklerinin hepsi anne sütü ile karşılandığı için bebeğin en doğru şekilde emzirilmesinde fayda vardır. Bu şekilde olduğu aman doğru emzirme sayesinde bebeğin gereksinim için yeterli miktardaki süt sağlanmış olacaktır.
Emzirme zamanında en doğru pozisyon ise bebeğin ve annenin kendilerini en rahat hissettikleri andır. Doğru emzirme ile bebek memeyi doğru şekilde alarak sütü kolaylıkla emebilir. Daha fazla süt salgılaması sağlanarak doyması mümkün olabilir. Anne için ise meme ucundaki çatlaklar azalır, göğüsteki şişkinlik iner ve annenin canı acımaz. En çok önerilmekte olan teknikler ise kucaklama pozisyonu, ters kucaklama, koltuk altı pozisyonu, yatarak emzirme pozisyonudur.

Yeni Doğan Emzirme
Yeni Doğan Emzirme

Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi tür emzirme pozisyonu uygulanırsa uygulansın mutlaka emzirirken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun yanıtı aynı olmakta ve önem verilmesi gerekmektedir. Bu aşamada ilk olarak mutlaka bebeğin başı ve vücudu memeye dönük olarak tutulmalıdır. Meme ucunun bebeğin ağzı açık olduğunda üst damağa gelecek şekilde hizalanması gerekir. Bebek ağzını iyice açıp memenin koyu olan yerini büyük ölçüde ağzına alabilmelidir.
Annenin rahat olduğu ve bebeğin de uyanık, memeyi almaya hazır olduğu an da farklı emzirme tekniklerini denemek en doğru pozisyonu bulmanız konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir. Emzirme düzeni tam olarak oturana kadar iki göğüs ile de bebek emzirilmeli ve farklı göğse bebek alıştırılmalıdır.

Doğru Emzirme Kaç Dakika Sürer?

Doğru emzirme konusunda emzirme pozisyonu kadar doğru emzirme kaç dakika sürer? Sorusunun yanıtı da önem kazanmaktadır. Yeni doğanın ilk günlerinde çene yapısı güçsüz olacağı için emzirme konusunda 5 – 10 dakika yeterli olmakla beraber daha sonraları her memenin en az olacak şekilde 15 dakika emzirilmesi gerekmektedir.
Doğru pozisyon, yeteri kadar emzirme, memenin temizlenmesi gibi unsurlar sütün bebek tarafından verimliliğin, etkileyeceği için bu unsurlar önemlidir. Anneler emzirme teknikleri nelerdir? Sorusunun yanıtını en iyi şekilde alarak buna göre pozisyon belirlemelidir.

İlginizi Çekebilir;  Gelin Saçı Modelleri: Birbirinden Modern Gelin Saçları
Yeni Doğan Emzirme
Yeni Doğan Emzirme

Yoruma kapalı.